Alex Faickney Osborn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Alex Faickney Osborn (ur. 24 maja 1888 w Nowym Jorku, Stany Zjednoczone, zm. 4 maja 1966 w Buffalo, USA) – menedżer i twórca metody heurystycznej, zwanej burzą mózgów.

Urodził się w dzielnicy Bronx, Nowego Jorku. Studiował w Hamilton College, w Clinton, w stanie Nowy Jork. Już w czasie studiów współtworzył szkolną gazetę. W późniejszych latach pracował dla Buffalo Times oraz Buffalo Express.

Był menedżerem w E. Remington and Sons w Ilion, w stanie Nowy Jork.

W dużym stopniu przyczynił się do fuzji BDO z George Batten Company w 1928 roku i powstania znanej na całym świecie, nowojorskiej agencji reklamowej – BBDO.

Jest autorem wielu książek, traktujących o metodach kreatywnego myślenia. W 1948 zaprezentował bardzo rozpowszechnioną później metodę heurystyczną, nazwaną burzą mózgów[1]. Technika ta była najpierw przez wiele lat stosowana w BBDO. W 1954, założył fundację Creative Education Foundation, utrzymywaną z honorariów autorskich. Razem z S. Parnesem rozwinął metodę generowania rozwiązań problemów – Creative Problem Solving Process (znaną jako CPS).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Michał Hałas, Rusztowanie myslowe w burzy mózgów - TRIZ - Baza Wiedzy, Szkolenia, Warsztaty, Wdrożenia Feed [online], www.triz.oditk.pl, 17 kwietnia 2020 [dostęp 2021-06-04] (pol.).