Alexander Stephens

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Alexander Hamilton Stephens
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 11 lutego 1812
Crawfordville
Data i miejsce śmierci 4 marca 1883
Atlanta
Skonfederowane Stany Ameryki Wiceprezydent Stanów Skonfederowanych Ameryki
Okres od 11 lutego 1861
do 11 maja 1865
Przynależność polityczna Wigowie, Demokraci
Poprzednik nowy urząd
Następca rozwiązano
podpis
Alexander Stephens ze swoim służącym, byłym niewolnikiem. 10 lat po upadku Konfederacji.

Alexander Hamilton Stephens (ur. 11 lutego 1812 w Crawfordville, Georgia, zm. 4 marca 1883 w Atlancie) – amerykański polityk, który pełnił wiele funkcji. Chronologicznie:

Historykom pozostaje najlepiej znany jako wiceprezydent Konfederacji. Był przeciwnikiem secesji, ale pozostał wierny swemu stanowi - Georgii. Na zjeździe, który uchwalił powołanie do życia Konfederacji, został wybrany wiceprezydentem. W czasie wojny wielokrotnie sprzeciwiał się decyzjom Jeffersona Davisa w kwestii uprawnień poszczególnych stanów.

W lutym 1865 r. Stephens stał na czele delegacji pokojowej, która - bez powodzenia - spotkała się z prezydentem Lincolnem w Hampton Roads. Po zakończeniu wojny został aresztowany i spędził 6 miesięcy uwięziony w Forcie Warren w Zatoce Bostońskiej. W roku 1866 stan Georgia wysunął jego kandydaturę do Senatu, ale Kongres zaoponował. W odpowiedzi Stephens napisał książkę pt. „Konstytucyjne spojrzenie na minioną wojnę pomiędzy stanami” (ang. A Constitutional View of the Late War Between the States) oraz kilka innych, a w roku 1871 został wydawcą ukazującego się w Atlancie pisma Southern Star.

W roku 1872 został wybrany do Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, gdzie zasiadał przez dziesięć lat. W 1883 r. wybrany został gubernatorem Georgii, ale zmarł w kilka miesięcy po objęciu urzędu.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Biografia w Biographical Directory of the United States Congress (ang.)