Alfred W. Crosby

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Alfred W. Crosby (ur. 1931), historyk amerykański. Jest emerytowanym profesorem historii, geografii i amerykanistyki w University of Texas w Austin. Uczył w Washington State University, Yale University, the Alexander Turnbull Library w Nowej Zelandii, na Uniwersytecie w Helsinkach.

Alfred W. Crosby jest autorem takich książek, jak The Columbian Exchange (1972) and Imperializm ekologiczny (Ecological Imperialism, 1986). W pracach tych doszukuje się biologicznych i geograficznych wyjaśnień tego, dlaczego Europejczycy byli w stanie stosunkowo łatwo zdobyć przewagę, jak to określa jako "nowo-europejczycy", w Australii, Ameryce Północnej i na południu Ameryki Południowej.

Uznając, że większość bogactwa dzisiejszych czasów jest zlokalizowana w Europie i Nowych Europach, Crosby bada jakie historyczne przyczyny stoją za takim zróżnicowaniem.

Jared Diamond w swojej pracy Guns, Germs, and Steel doszedł do podobnych konkluzji, jeśli chodzi o rolę biologii i ekologii w historii ludzkości.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Imperializm ekologiczny. Biologiczna ekspansja Europy 900-1900, Warszawa 1999, PIW, ​ISBN 83-06-02763-9​ (Ecological Imperialism: The Biological Expansion of Europe, 900-1900. 1986)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]