Alfredo Cristiani

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Alfredo Cristiani
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 22 listopada 1947
San Salvador
Prezydent Salwadoru
Okres od 1989
do 1994
Przynależność polityczna Narodowy Sojusz Republikański
Poprzednik José Napoleón Duarte
Następca Armando Calderón Sol

Alfredo Felix Cristiani Burkard (ur. 22 listopada 1947 w San Salvador) – polityk Salwadoru, prezydent w latach 19891994.

Od 1984 związany z Narodowym Sojuszem Republikańskim ARENA, założonym przez Roberto D’Aubuissona jako przeciwieństwo partyzanckiego Frontu Wyzwolenia Narodowego im. Farabundo Marti (FMLN). Jako jeden z liderów ruchu ARENA doprowadził do wstąpienia w jego szeregi zarówno rolników, jak i oligarchów ziemskich i biznesmenów. W 1989 zastąpił oficjalnie D’Aubuissona (zmuszonego do odejścia przez USA) na czele ARENA i został prezydentem Salwadoru, w miejsce Jose Napoleona Duarte.

Jako prezydent podjął rozmowy z przedstawicielami FMLN. Po zamordowaniu sześciu aktywnych politycznie jezuitów prezydent uznał winę armii i zapowiedział daleko idące reformy wojska; przy wsparciu ONZ udało się zawrzeć porozumienie między stronami wojny domowej w Salwadorze w 1992. Zgodnie z konstytucją, zabraniającą reelekcji, Cristianiego zastąpił w 1994 nowy prezydent, Armando Calderon Sol, również polityk ARENA.