Przejdź do zawartości

Alfredo Cristiani

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Alfredo Cristiani
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

22 listopada 1947
San Salvador

Prezydent Salwadoru
Okres

od 1989
do 1994

Przynależność polityczna

Narodowy Sojusz Republikański

Poprzednik

José Napoleón Duarte

Następca

Armando Calderón Sol

Alfredo Felix Cristiani Burkard (ur. 22 listopada 1947 w San Salvador) – polityk Salwadoru, prezydent w latach 19891994.

Od 1984 związany z Narodowym Sojuszem Republikańskim ARENA, założonym przez Roberto D’Aubuissona jako przeciwieństwo partyzanckiego Frontu Wyzwolenia Narodowego im. Farabundo Marti (FMLN). Jako jeden z liderów ruchu ARENA doprowadził do wstąpienia w jego szeregi zarówno rolników, jak i oligarchów ziemskich i biznesmenów. W 1989 zastąpił oficjalnie D’Aubuissona (zmuszonego do odejścia przez USA) na czele ARENA i został prezydentem Salwadoru, w miejsce Jose Napoleona Duarte.

Jako prezydent podjął rozmowy z przedstawicielami FMLN. Po zamordowaniu sześciu aktywnych politycznie jezuitów prezydent uznał winę armii i zapowiedział daleko idące reformy wojska; przy wsparciu ONZ udało się zawrzeć porozumienie między stronami wojny domowej w Salwadorze w 1992. Zgodnie z konstytucją, zabraniającą reelekcji, Cristianiego zastąpił w 1994 nowy prezydent, Armando Calderon Sol, również polityk ARENA.