Alicja Wołyńczyk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Alicja Wołyńczyk – saksofonistka. Koncertowała we Francji, Niemczech, Danii, Bułgarii[1]. Współpracuje z Filharmonią Narodową – Estrada Kameralna dla Dzieci i Młodzieży oraz udział w koncertach symfonicznych, i Sinfonią Varsovią – muzyk doangażowywany (saksofon nie ma stałej pracy w orkiestrze).

Z wyróżnieniem ukończyła studia na Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie Pawła Gusnara. Jest też absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego. Studiowała również w Hogeschool IJselland (stypendium Socrates-Erasmus). Jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Laureatka licznych konkursów. Wraz z Jarosławem Gałuszką zajęła I miejsce i otrzymała nagrodę specjalną na prestiżowym 43. Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Klingenthal[2]

Występowała w zespole muzycznym Transmisja (grupa muzyczna), Easy Band All Stars.

Współpracowała z wieloma kwartetami saksofonowymi m.in.: Saksmisja, SaxSound, A4, kwartet Ryszarda Borowskiego, czy Akademia. Współtworzy duet CyjaSax (wraz z akordeonistą Jarosławem Gałuszką) i Modern Sax Duo (z saksofonistką Dorotą Samsel).

Nagrania z udziałem Alicji Wołyńczyk, to m.in.: obie płyty TransmisjiLekkie uderzenie, Lekkie odurzenie; płyta "Nowa idea fortepianu?" (kwartet saksofonowy) – płyta dnia (3 czerwca 2009 r.) Polskiego Centrum Informacji Muzycznej[3] "III Symfonia" płyta z utworami Henryka Mikołaja Góreckiego w wykonaniu Sinfonii Varsovii, płyta z pieśniami powstańczymi z chórem chłopięcym "Pueri Cantant" (kwartet saksofonowy). Ostatnio brała udział w nagraniu "Jutrzni" Krzysztofa Pendereckiego przez Filharmonię Narodową pod batutą Antoniego Wita.

Obecnie pracuje nad multimedialnym projektem Modern Sax Duo.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zarchiwizowana kopia. [dostęp 2009-06-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-06-01)].
  2. Der Internationale Akkordeonwettbewerb Klingenthal, www.accordion-competition.de [dostęp 2017-11-21].
  3. aktualności, www.polmic.pl [dostęp 2017-11-21] (pol.).