Alina z Forest

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Święta
Alina z Forest
Alena
dziewica i męczennica
Ilustracja
Męczeństwo świętej Aliny
Data i miejsce urodzenia

ok. 620 rok
Dilbeek

Data i miejsce śmierci

17 czerwca 640
Forest

Czczona przez

Kościół katolicki, Cerkiew prawosławną

Wspomnienie

17 czerwca

Atrybuty

lilia, krzyż, palma męczeństwa, korona, oderwane ramię, anioł

Patronka

zmagających się z chorobami oczu i bólem zębów, gminy Dilbeek[1]

Alina z Forest, również: Alena z Dilbeek lub Adelma z Brukseli (ur. ok. 620 roku[potrzebny przypis] w Dilbeek, zm. 17 czerwca 640 w Forest) – belgijska dziewica i męczennica, święta Kościoła katolickiego i Cerkwi prawosławnej[2].

Żywot[edytuj | edytuj kod]

Według tradycji Alina miała być córką wodza pogańskiego – Lewolda i jego żony Hildegardy zarządzających majątkiem Dilbeek niedaleko Brukseli, gdzie przyszła na świat. Były to wówczas tereny misyjne. Alina usłyszawszy o Chrystusie, w tajemnicy przed rodzicami postanowiła przyjąć chrzest. Gdy jej ojciec dowiedział się o jej wierze, rozkazał ją siłą sprowadzić do domu i więzić, aby uniemożliwić jej kontakt z chrześcijanami. Została zraniona przez pilnującego ją strażnika, który, jak mówi legenda, oderwał jej ramię, w wyniku czego zmarła 17 lipca 640 roku[3].

Legenda[edytuj | edytuj kod]

Alina miała potajemnie uczestniczyć we mszy, dając rodzicom różne wymówki, jednak pewnej nocy jej ojciec rozkazał strażnikom ją śledzić. Zauważyli oni, jak Alina wchodzi do kaplicy w Forest. Dowiedziawszy się o tym, jej ojciec doszedł do wniosku, że chrześcijanie zaczarowali ją, doprowadzając do jej nawrócenia, więc nakazał jej aresztowanie. Kiedy straż chciała ją pojmać, stawiała opór. Podczas szarpaniny, do której doszło, jeden ze strażników oderwał jej ramię, tym samym zadając ranę, od której Alina zmarła. Po jej śmierci nad zwłokami Aliny pojawił się anioł, który chwycił ramię i zaniósł przed ołtarz w kaplicy, w której często się modliła. Widząc ten cud, rodzice Aliny mieli nawrócić się na chrześcijaństwo[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Alina - patronka chorób oczu [online], polki.pl [dostęp 2021-01-15] (pol.).
  2. Imiona świętych: Alina - Alena [online], deon.pl [dostęp 2021-01-15] (pol.).
  3. Czytelnia: 17 lipca - Święta Alina z Forest, męczennica [online], www.brewiarz.pl [dostęp 2021-01-15] (pol.).
  4. Święta Alena, belgijska męczennica [online], ww1.antiochan.org [dostęp 2021-01-15] (ang.).