Dilbeek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dilbeek
Ilustracja
Zabytkowy XIX-wieczny zajazd w dzielnicy Itterbeek
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo  Belgia
Prowincja Flemish Brabant Flag.png Brabancja Flamandzka
Burmistrz Stefaan Platteau
Powierzchnia 41,18 km²
Populacja (2006)
• liczba ludności
• gęstość

39 505
959 os./km²
Nr kierunkowy 02
Kod pocztowy 1700
Plan
Plan
Położenie na mapie Brabancji Flamandzkiej
Mapa lokalizacyjna Brabancji Flamandzkiej
Dilbeek
Dilbeek
Położenie na mapie Belgii
Mapa lokalizacyjna Belgii
Dilbeek
Dilbeek
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Dilbeek
Dilbeek
Ziemia 50°50′N 4°16′E/50,833333 4,266667
Strona internetowa

Dilbeek – miejscowość i gmina w Belgii, koło Brukseli, w regionie Flandria, w prowincji Brabancja Flamandzka. Pierwsze wzmianki o gminie pochodzą z roku 1075. Patronką jest święta Alina, męczennica, córka lorda Dilbeek.

Gmina składa się z miasta Dilbeek, Groot-Bijgaarden (fr. Grand-Bigard), Itterbeek, Schepdaal, Sint-Martens-Bodegem i Sint-Ulriks-Kapelle. Choć Dilbeek jest położone w flamandzkojęzycznej części Belgii, mniejszość francuskojęzyczna jest reprezentowana w radzie miejskiej przez 4 radnych.

Historia[edytuj]

Średniowieczne pochodzenie[edytuj]

W czasach karolińskich Dilbeek i okoliczne wioski były częścią regionu zwanego Bracbatensis. Teren ten, rządzony przez lorda Aa z Anderlechtu został włączony do Landgraviatu Brabanchi przez hrabiego Leuven około roku 1085. Pierwsza wzmianka nazwy Dedelbeccha pochodzi z 1075 roku, a nazwa Bigardis, później przekształcona w Groot-Bijgaarden, pochodzi z roku 1110. Bigardis było początkowo zależne od opactwa świętego Bawona w Gandawie, ale w 1125 roku zakonnice pod przywództwem świętego Wivina ufundowały tutaj wspólnotę religijną. Około roku 1183 landgraviat przekształcił się w księstwo Brabancji, w którym Dilbeek pozostał samodzielną parafią aż do rewolucji francuskiej.

Od XVI wieku do czasów obecnych[edytuj]

Teren parafii należał do Cambrai do roku 1559, kiedy to został przekazany pod zarząd biskupa Mechelen. Także w XVI wieku Dilbeek, Itterbeek i Sint-Martens-Bodegem dostały się pod władzę lokalnych lordów Gaasbeek. Następne dziesięciolecia były znaczone wojnami pomiędzy katolikami i protestantami, które były przyczyną ruiny opactwa Groot-Bijgaarden. Ostateczna rozbiórka i sprzedaż budynków nastąpiły podczas rządów francuskich w latach 90. XVII wieku.

Wydarzenia[edytuj]

  • Każda z sześciu gmin organizuje każdego roku targi.
  • Każdej wiosny w Dilbeek odbywa się święto tulipanów.

Zwiedzanie[edytuj]

  • Zamek w Groot-Bijgaarden z roku 1640 wokół XIV-wiecznego stołpu. W pobliżu znajdują się ruiny opactwa.
  • Ratusz, znany także jako zamek de Viron (Kasteel de Viron), został zbudowany w 1863 roku w stylu tudorskim na ruinach XIV-wiecznego fortu. Jedna ze średniowiecznych wież, Sint-Alenatoren, jest ciągle widoczna w parku otaczającym obecny budynek. Podczas wizyty w forcie Karol V został podobno uraczony królikiem zamiast swoim ulubionym zającem, co było przyczyną nadania mieszkańcom Dilbeek przydomka "serwujących króliki". W parku znajdują się także inne ciekawe budynki (farma, piwnica, "garaż" na dyliżanse).
  • Jedna z licznych farm, Het Neerhof, XIII-wieczny budynek, który należał do opactwa Forest.
  • Kościół św. Ambrożego (Sint-Ambrosiuskerk) z XV wieku.
  • Kościół świętej Anny w Sint-Anna-Pede (Itterbeek) był modelem dla Pietera Bruegla starszego – znajduje się na namalowanym w 1568 roku obrazie Ślepcy (obecnie w Neapolu). W mieście znajduje się muzeum Bruegla i odrestaurowany wiatrak z 1776 roku.
  • W dzielnicy Schepdaal mieści się Muzeum Tramwajów (Trammuseum Schepdaal), prezentujące historię tego środka lokomocji od jego początków w 1887 roku.

Sławni mieszkańcy[edytuj]

Miasta partnerskie[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]