Amadyniec

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Amadyniec
Chloebia gouldiae[1]
(Gould, 1844)
Ilustracja
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Nadrząd ptaki neognatyczne
Rząd wróblowe
Podrząd śpiewające
Rodzina astryldowate
Rodzaj Chloebia
Reichenbach, 1863
Gatunek amadyniec
Synonimy
  • Amadina Gouldiae Gould, 1844[2]
  • Erythrura gouldiae (Gould, 1844)
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[3]
Status iucn3.1 NT pl.svg
Zasięg występowania
Mapa występowania

Amadyniec[4], amadyna wspaniała[potrzebny przypis] (Erythrura gouldiae) – gatunek ptaka z rodziny astryldowatych (Estrildidae). Występuje w północnej Australii. Ze względu na swój wygląd jest chętnie hodowana w klatkach. Wskutek importu tego ptaka z naturalnego środowiska jego liczba malała, aż znalazł się na czerwonej liście IUCN 2003. Obecnie w Australii handel tymi ptakami jest zakazany.

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Samiec jest ubarwiony intensywniej od samicy i ma dłuższy ogon. Kark i wierzch ciała są zielone, kark jaśniejszy. Czoło oraz pióra dookoła dzioba są w zależności od mutacji np. czarne, czerwone, pomarańczowe, lub w innych kolorach, a za piórami na czole jest (też zależnie od odmiany) turkusowy pasek. Pierś jest od fioletowej po granatową, czasami też biała, a brzuch jest od żółtego do pomarańczowego. Pokrywy nadogonowe i podogonowe są turkusowe, a sam ogon jest czarny. Nogi są jasnopomarańczowe do różowych. Zakończenie dzioba jest czerwone.

Wymiary
  • długość ciała: 11,5-14 cm
  • masa ciała:10-13 g

Ekologia[edytuj | edytuj kod]

Biotop
Sawannowy las tropikalny i otwarte przestrzenie z wysokimi trawami, drzewami w pobliżu zbiorników wodnych. Często występują w dużych stadach liczących nawet do 1000 ptaków. Pożary lasów są dla nich dużym zagrożeniem.
Pożywienie
Nasiona traw, a w okresie lęgowym także owady.
Lęgi
Samiec tokuje, pusząc pióra na piersi. Samiczka składa od 3 do 6 białych jaj[5]. Inkubacja trwa 14 dni. Samica wysiaduje jaja w nocy, samiec za dnia. Gdy te ptaki wysiadują, nie należy im przeszkadzać, bo mogą opuścić jaja lub pisklęta. Młode otwierają oczy w ok. 8 dniu od wyklucia. Zaczynają opuszczać gniazdo 24 dni po wykluciu, ale wyglądają jak ich rodzice dopiero po ok. 3 miesiącach. W niewoli mogą wyprowadzić w ciągu roku nawet 4 lęgi, ale nie powinno się do tego dopuścić, bo po takiej ilości czasu poświęconego tylko i wyłącznie pisklętom ptaki są już bardzo zmęczone.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Chloebia gouldiae, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Gouldian Finch (Erythrura gouldiae) (ang.). IBC: The Internet Bird Collection. [dostęp 2013-01-17].
  3. BirdLife International 2013, Erythrura gouldiae [w:] The IUCN Red List of Threatened Species 2015 [online], wersja 2015-3 [dostęp 2015-12-04] (ang.).
  4. Systematyka i nazwy polskie za: P. Mielczarek, M. Kuziemko: Podrodzina: Lonchurinae Steiner, 1960 - mniszki (wersja: 2015-06-21). W: Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2015-12-04].
  5. Zdjęcie jaj. [dostęp 2015-12-04].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. BirdLife International 2013, Erythrura gouldiae [w:] The IUCN Red List of Threatened Species 2015 [online], wersja 2015-3 [dostęp 2015-12-04] (ang.).
Pisklę dwa miesiące po wykluciu