Handbook of the Birds of the World

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Handbook of the Birds of the World (w skrócie HBW) jest wielotomową serią opracowań książkowych publikowanych przez hiszpańskie wydawnictwo Edicions Lynx. Jest to pierwszy podręcznik opisujący wszystkie znane gatunki ptaków. Seria jest redagowana przez Josepa del Hoyo, Andrew Elliota, Jordiego Sargatala i Davida Christie.

Do tej pory zostało opublikowanych 15 tomów. Nowe woluminy są wydawane w odstępach rocznych, a seria ma być kompletna w momencie wydania 16 tomu w 2011 roku. Kiedy tom 16 zostanie oddany, ptaki, jako pierwsza gromada zwierząt będą w tak szczegółowy sposób przedstawione w jednym wydaniu książkowym.

Materiał w każdym woluminie jest pogrupowany w pierwszej kolejności według rodzin ptaków. Każdy gatunek jest prezentowany według ustalonego schematu, tj., systematyka, podgatunki, występowanie geograficzne, ogólny opis, zajmowane siedliska, preferowany pokarm, migracje, metody ochrony gatunku oraz bibliografia. Ponadto, wszystkie tomy z wyjątkiem pierwszego i drugiego, zawierają szczegółowy opis konkretnego ornitologicznego tematu. Dotychczas w tym projekcie wzięło udział ponad 200 wybitnych specjalistów z dziedziny ornitologii i 35 ilustratorów z ponad 40 krajów, a także 834 fotografów z całego świata.

Pierwszy tom ukazał się w 1992 roku. Seria otrzymała wiele międzynarodowych nagród. Pierwszy tom został wybrany książką roku z dziedziny ornitologii przez magazyny Birdwatch i British Birds. Natomiast piąty tom został uznany za najlepszy tytuł naukowy przez Choice Magazine i Stowarzyszenie Bibliotek Amerykańskich. Siódmy tom, został wyróżniony przez magazyny Birdwatch i British Birds w 2002 roku, jako książka roku o ptakach. Identyczne wyróżnienie przyznano także tomowi 8 rok później – w 2003 roku.

Rozmiary poszczególnych tomów to 32 cm na 25 cm o wadze od 4,0 do 4,6 kg.

Uzupełnieniem Handbook of the Birds of the World i ostatecznym celem jest upowszechnianie wiedzy o świecie ptaków. W 2002 roku Edicions Lynx rozpoczął projekt Internet Bird Collection (IBC). Jest to wolny dostęp do audiowizualnej biblioteki on-line, na której zamieszczone są opisy poszczególnych gatunków, zdjęcia, filmy wideo i zapisy wydawanych przez ptaki dźwięków. IBC posiada obecnie prawie 54 000 filmów i 46 000 zdjęć reprezentujących ponad 75% gatunków ptaków istniejących na całym świecie. Aktualizacje są dokonywane codziennie.

Kontynuacją Handbook of the Birds of the World, opracowywane również przez Edicions Lynx, jest wydawanie serii dotyczącej ssaków Handbook of the Mammals of the World.

Tomy opublikowane[edytuj]

Lista tomów Handbook of the Birds of the World:

Tom 1: Ostrich to Ducks[edytuj]

Tom opublikowany w 1992 roku. W przeciwieństwie do następnych tomów nie zawiera opisu wstępnego.

Tom 2: New World Vultures to Guineafowl[edytuj]

Tom wydany w 1994 roku.

Tom 3: Hoatzin to Auks[edytuj]

Tom wydany w 1996 roku.

Tom 4: Sandgrouse to Cuckoos[edytuj]

Tom wydany w 1997 roku.

Tom 5: Barn-Owls to Hummingbirds[edytuj]

Tom wydany w 1999 roku.

Tom 6: Mousebirds to Hornbills[edytuj]

Tom wydany w 2001 roku.

Tom 7: Jacamars to Woodpeckers[edytuj]

Tom wydany w 2002 roku.

Tom 8: Broadbills to Tapaculos[edytuj]

Tom wydany w 2003 roku.

Tom 9: Cotingas to Pipits And Wagtails[edytuj]

Tom wydany w 2004 roku.

Tom 10: Cuckoo-shrikes to Thrushes[edytuj]

Tom wydany w 2005 roku.

Tom 11: Old World Flycatchers to Old World Warblers[edytuj]

Tom wydany w 2006 roku.

Tom 12: Picathartes to Tits and Chickadees[edytuj]

Tom wydany w 2007 roku.

Tom 13: Penduline-tits to Shrikes[edytuj]

Tom wydany w 2008 roku.

Tom 14: Bush-shrikes to Old World Sparrows[edytuj]

Tom wydany w 2009 roku.

Tom 15: Weavers to New World Warblers[edytuj]

Tom wydany w 2010 roku.

Tom 16: Cardinals to New World Blackbirds[edytuj]

Tom wydany w 2011 roku.

Special Volume: New Species and Global Index[edytuj]

Tom wydany 20 czerwca 2013. Zawiera opis 84 nowo opisanych lub nowo odkrytych gatunków.

Oczekujące na wydanie[edytuj]

Check-list: Non passerines[edytuj]

Planowane wydanie pod koniec 2012 roku. Tom zawierał będzie zestawienie (rysunki i mapy występowania) wszystkich gatunków ptaków, poza wróblokształtnymi.

Check-list: Passerines[edytuj]

Planowane wydanie w 2013 roku. Tom zawierał będzie zestawienie (rysunki i mapy występowania) wszystkich gatunków wróblokształtnych.

Identyfikatory ISBN[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]