Amalia (księżniczka Nassau)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Amalia
Amalia Gabriela Maria Teresa
księżniczka Nassau
księżniczka Burbon-Parma
Dane biograficzne
Dynastia

Burbon-Parmeńska
(wł. Kapetyngowie)

Data i miejsce urodzenia

15 czerwca 2014
Luksemburg

Ojciec

książę Feliks z Luksemburga

Matka

księżna Klara z Luksemburga

Rodzeństwo

książę Liam

Księżniczka Amalia z Nassau (Amalia Gabriela Maria Teresa Bourbon-Parma, ur. 15 czerwca 2014 w Luksemburgu) – luksemburska księżniczka z dynastii Burbon-Parmeńskiej, córka księcia Feliksa z Luksemburga i jego małżonki, księżnej Klary; zajmuje czwarte miejsce w linii sukcesji luksemburskiego tronu.

Księżniczka Amalia urodziła się w Luksemburgu jako pierwsze dziecko księcia Feliksa i księżnej Klary z Luksemburga.

Po urodzeniu otrzymała tytuł księżniczki Nassau. Do maja 2020 znajdowała się w bezpośredniej linii sukcesji tronu Luksemburga, za swoim stryjem i ojcem. Narodziny jej stryjecznego brata, księcia Karola, przesunęły ją na miejsce czwarte i zmniejszyły szansę na objęcie w przyszłości władzy w państwie.

Poprzez swojego przodka, Jana Wilhelma Friso, księcia Oranii spokrewniona jest ze wszystkimi rodzinami królewskimi i książęcymi panującymi w Europie. Jest wnuczką Henryka, wielkiego księcia Luksemburga.

Mieszka w Lorgues we Francji.

Powiązania rodzinne[edytuj | edytuj kod]

14 stycznia 2014 Pałac Książęcy ogłosił, że książę Feliks i księżna Klara spodziewają się narodzin swojego pierwszego dziecka[1].

Księżniczka Amalia urodziła się 15 czerwca 2014 roku w Klinice Imienia Księżnej Józefiny Charlotty w Luksemburgu[2]. Dziewczynka ważyła 2,95 kg i mierzyła 50 cm.

O jej narodzinach poinformował tego samego dnia Pałac Książęcy. Nadano jej imiona Amalia Gabriela Maria Teresa na cześć babć.

Jej rodzicami są książę Feliks z Luksemburga, potomek królewskiej dynastii Burbonów i jego żona, Klara, niemiecka bioetyk.

Jej dziadkami są ze strony ojca Henryk, wielki książę Luksemburga, władający państwem od października 2000 roku i księżna Maria Teresa, mająca pochodzenie kubańskie; natomiast ze strony matki Hartmut Lademacher, niemiecki milioner i Gabriela Lademacher.

Ma młodszego brata, księcia Liama.

Księżniczka Amalia została ochrzczona w wierze katolickiej 13 lipca 2014 w kaplicy Saint Férreol w Lorgues we Francji[3]. Jej rodzicami chrzestnymi zostali Felix Lademacher, brat matki i księżniczka Aleksandra, siostra ojca[4].

Członkini rodziny książęcej[edytuj | edytuj kod]

Luksemburska rodzina wielkoksiążęca

Księżniczka Amalia w dniu narodzin została wpisana na trzecie miejsce w linii sukcesji luksemburskiego tronu, za stryjem i ojcem. Od urodzenia przysługuje jej tytuł Jej Książęca Wysokość księżniczka Amalia z Nassau, księżniczka Burbon-Parmy.

21 marca 2016 wraz z rodziną książęcą wzięła udział w oficjalnej audiencji w Watykanie u papieża Franciszka[5].

Narodziny jej stryjecznego brata, księcia Karola w maju 2020 spowodowały, że księżniczka Amalia nie była już dłużej w gronie bezpośrednich sukcesorów swojego dziadka do objęcia władzy w Luksemburgu.

Księżniczka razem z rodzicami i bratem mieszka w południowej Francji i nie pełni oficjalnych obowiązków na dworze książęcym.

Tytuły[edytuj | edytuj kod]

Od Do Tytuł
15 czerwca 2014 nadal Jej Książęca Wysokość Księżniczka Amalia z Nassau, Księżniczka Burbon-Parmy

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Princess Claire of Luxembourg pregnant with first child | HELLO!, www.hellomagazine.com [dostęp 2019-04-07] (ang.).
  2. Prince Felix and Princess Claire of Luxembourg welcome baby girl Amalia | HELLO!, www.hellomagazine.com [dostęp 2019-04-07] (ang.).
  3. Prince Félix and Princess Claire of Luxembourg baptise baby Amalia | HELLO!, www.hellomagazine.com [dostęp 2019-04-07] (ang.).
  4. Princess Amalia of Luxembourg's christening details | HELLO!, www.hellomagazine.com [dostęp 2019-04-07] (ang.).
  5. Luxembourg's royals meet the Pope | HELLO!, www.hellomagazine.com [dostęp 2019-04-07] (ang.).