American Express Centurion

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

American Express Centurion – karta kredytowa wydawana przez American Express popularnie znana jako Czarna Karta istniejąca od 1999 roku.

W Polsce w wydawaniu kart pośredniczą Fortis Bank, BRE Bank oraz Bank BPH. Od 1 czerwca 2007 roku karta wytwarzana jest z tytanu – tylko karta główna, karty podłączone do konta są nadal z plastiku. Posiadaczami kart jest ok. 10 tys. osób na świecie, a w Polsce kilkadziesiąt.

O Centuriona nie można wnioskować. Większość z polskich posiadaczy została zaproszona do programu Centurion przez centralę American Express w Nowym Jorku lub centralę europejską w Londynie. Również w innych krajach, aby stać się posiadaczem Czarnej Karty trzeba wydawać ok. 250 tys. USD rocznie, ale także zostać zaproszonym przez centralę American Express w Nowym Jorku lub centralę europejską w Londynie.Użycie karty odbywa się bez konieczności podawania kodu PIN. Okres bez odsetek wynosi standardowo do 45 dni od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego, lecz w pojedynczych przypadkach może zostać dobrany indywidualnie. Istnieje obszerny program ubezpieczeniowy obejmujący wszystkich posiadaczy kart związanych z karta główną. Posiadacz karty American Express Centurion w ramach jednej opłaty może mieć podłączonych do swego konta oprócz dwóch kart własnych (na rozgraniczenie wydatków prywatnych oraz firmowych): jedną dodatkową American Express Centurion dla dowolnej osoby oraz do dziewiętnastu kart Amex innego typu, w tym pięć kart American Express Platinum oraz dodatkowo po kilka kart American Express Gold i American Express Green. American Expres Centurion jest kartą wymagającą spłaty całego zadłużenia przypadającego na miesięczny okres rozliczeniowy.

Dostępność i opłaty[edytuj | edytuj kod]

Od 1 lipca 2007 zmienione zostały zasady wydawania karty. By w ogóle zostać wziętym pod uwagę przez American Express wymagane są minimalne wydatki w wysokości 250 000 USD na innej karcie Amex. Roczna opłata jest ustalana w zależności od zamieszkiwanego kraju i dla USA wynosi 2800 USD a dla większości krajów UE jest to 2800 EUR lub 1800 GBP. W roku 2009 wprowadzono również – za dodatkowa opłatę roczną w wysokości 1400 USD /1400 Euro/650 GBP – możliwość wystawienia dodatkowych kart Centuriona poza wliczonymi w roczną opłatę główną.

Opłaty roczne za kartę Centurion
Kraj Opłata Wartość w PLN
Stany Zjednoczone 2800 USD
+ jednorazowo 5000 USD
7900 PLN
+ 14 200 PLN
Wielka Brytania 1800 GBP 8100 PLN
Francja, Włochy, Hiszpania
Holandia i Szwecja
2800 EUR 11 700 PLN
Niemcy 2800 EUR 11 700 PLN
Szwajcaria 2000 CHF 4500 PLN
Australia 4800 AUD 9500 PLN
Japonia 168 000 JPY 3800 PLN
Hongkong 19 800 HKD
+ jednorazowo 23 800 HKD
6750 PLN
+ 8300 PLN
Singapur 5000 SGD 9000 PLN
Meksyk 27 000 MXN 6750 PLN
Izrael 2000 USD 5500 PLN
Rosja 85 000 RUB 8300 PLN

Korzyści z posiadania karty[edytuj | edytuj kod]

Karta przydatna jest zarówno do użytku osobistego jak i biznesowego. Centurion Concierge Centre bez przerwy jest do dyspozycji posiadaczy kart, umożliwia także pomoc prawną czy medyczną, organizuje podróże, rezerwuje przeloty i hotele, rezerwuje stoliki w restauracjach, załatwia bilety w lożach VIP na występy światowych gwiazd, specjalne wydarzenia sportowe i kulturalne. Karta daje wiele przywilejów, np. prywatny doradca w znanych butikach, m.in. u Gucciego, w salonach Bulgari, Saks Fifth Avenue, Harrods, dostęp do lotniskowych klubów w ramach programu Priority Pass niezależnie dla siebie oraz posiadacza dodatkowej karty Centuriona oraz członkostwo w wielu programach lojalnościowych. Centurion zapewnia również możliwość wynajęcia pokoju w wielu hotelach bez uprzedniej rezerwacji, podwyższenie klasy pokoju czy w bonusie możliwość skorzystania z jednej darmowej nocy w hotelach, m.in. sieci Hilton, Mandarin Oriental, Kempinski Hotels, Fine Hotels & Resorts, Radisson SAS, siec Burj Al Arab, The Raffles, The Dorchester, czy The George V w Paryżu. Dodatkowe korzyści wynikające z posiadania Centuriona to bezpłatne bilety na loty transatlantyckie czy podwyższenie klasy biletu.

Posiadacz Centuriona na specjalnych warunkach ma dostęp do wynajmu prywatnych jachtów, odrzutowców czy luksusowych samochodów. W ramach programu lojalnościowego przy odpowiednio wysokim poziomie wydatków posiadacze Centuriona nagradzani byli np. w roku 2008 – łodzią motorowa 27 ft Classic Mahogany Boat firmy Grand Craft Boat Company czy w roku 2009 – samochodem marki Porsche 911 Carrera.

Black Ink[edytuj | edytuj kod]

W roku 2004 American Express zaczął wysyłać posiadaczom Centuriona specjalne, niezatytułowane czasopismo. Od numeru na wiosnę 2007 magazyn zyskał nazwę – Black Ink. W Europie magazyn w czarnych okładkach z tłoczeniami ukazuje się pod nazwa Centurion Magazine. Magazyn zawiera również specjalne oferty kierowane tylko do posiadaczy karty Centurion. Dodatkowo nieregularnie wydawany jest magazyn tematyczny Centurion Yachting Special.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]