Amerykanie pochodzenia egipskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Amerykanie pochodzenia egipskiego
Rami Malek.jpg
Ahmed H. Zewail · Rami Malek
Liczebność ogółem 194 932 (dane oficjalne z 2007)
800 000-2 000 000 (dane nieoficjalne na 2008)
Regiony zamieszkania Floryda · Kalifornia · Wirginia · Nowy Jork · New Jersey
Języki angloamerykański · egipski arabski · koptyjski
Główne religie Koptowie · Katolicy obrządku koptyjskiego · Islam (mniejszość)
Pokrewne grupy etniczne Koptowie · Fellahowie · Arabowie

Amerykanie pochodzenia egipskiego – obywatele lub rezydenci Stanów Zjednoczonych, których przodkowie pochodzą z Egiptu, bądź też imigranci z tego kraju. Według danych Amerykańskiego Biura Cenzusowego z 2007 roku, w Stanach Zjednoczonych żyje 194 932[1] przedstawicieli tej społeczności. Inne źródła twierdzą natomiast iż są to dane znacznie zaniżone, gdyż samych Koptów (egipscy chrześcijanie), według różnych ocen, jest w USA od 700 000 do
1 000 000[2] (niektóre źródła twierdzą nawet że do około dwóch milionów[3]). Tak mała ilość deklaracji pochodzenia egipskiego może być spowodowana właśnie tym, iż większość osób wywodzących się z tego kraju czuje przynależność przede wszystkim do swojej grupy etnicznej i religijnej.

Większość Amerykanów pochodzenia egipskiego wyznaje chrześcijaństwo, są to wierni Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego. W samym Egipcie chrześcijanie są jednak mniejszością, nie większą niż 10%-15% populacji[4]. Duże społeczności egipskich Amerykanów zamieszkują Wirginię, Florydę i Waszyngton. Jeśli chodzi o miasta to Nowy Jork, New Jersey, Filadelfia, San Francisco i Los Angeles mają liczne społeczności egipskie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]