Andreas Hedlund

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Andreas Hedlund
Pseudonim Vintersorg
Data i miejsce urodzenia 17 listopada 1973
Skellefteå
Instrumenty gitara
Gatunki black metal, death metal
Zawód wokalista, muzyk, kompozytor

Andreas Hedlund (ur. 17 listopada 1973 w Skellefteå[1]), znany także jako Vintersorg i Mr. Vszwedzki wokalista, instrumentalista, kompozytor, autor tekstów oraz producent muzyczny znany z członkostwa w zespołach z gatunku black metalu, folk metalu, viking metalu czy metalu progresywnego oraz innych. Przez większą część swojej kariery był członkiem kilku zespołów równocześnie.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Początki[edytuj | edytuj kod]

Kariera Andreasa, później znanego jako Vintersorg, rozpoczęła się od deathmetalowego zespołu Masticator oraz black metalowego zespołu Cosmic Death[2]. Oba zespoły istniały bardzo krótko i nagrały tylko mało znane dema.

W 1994 roku, po rozpadzie tych zespołów Andreas postanowił wykorzystać pomysł mieszania różnych elementów black metalu, takich jak blast beats, drżące gitarowe riffy, chrypiący wokal z elementami folku oraz czystym śpiewem. Nowy zespół został nazwany Vargatron. Zespół istniał do lata 1996, po czym został rozwiązany z braku zainteresowania niektórych członków kontynuowaniem projektu. Wkrótce zespół został powołany na nowo przez Andreasa jako Vintersorg ("Zimowy smutek" lub Depresja zimowa), zespół istnieje do tego pory, współpracuje z wytwórnią Napalm Records i przeszedł do tej pory wiele zmian stylistycznych[3].

Jeszcze w czasach Vargatron równolegle został utworzony latem 1995 inny zespół składający się z Vintersorga (wokal, gitara), Stefana Strömberga (perkusja), Mattiasa Marklunda (gitara) niejako z resztek blackmetalowego zespołu Blackburning Evening, gdzie ci trzej grali razem. Znużeni piosenkami granymi w Blackburning Evening zdecydowali się utworzyć Otyg, by oddać hołd swoim korzeniom i grać melodyjny folk metal bogaty w wiele elementów kultury skandynawskiej[4]. W końcu spotkali się ze skrzypaczką i wokalistką nazwiskiem Cia Hedmark i Danielem Fredrikssonem, grającym na basie, flecie ("willow flute"), skrzypcach i lutni. Stworzyli 3 dema i w końcu podpisali kontrakt z Napalm Records. Wytwórnia ta od tej pory zajęła się wydawaniem płyt Otyg. Po pierwszym albumie Stefan i Samuel Norberg, który grał na drumli opuścili zespół. Stefana zastąpił na perkusji w 2002 Fredrik Nilsson, a drumlę przejął Daniel. Również w 2002 roku zespół został zawieszony, gdyż Andreas i Mattias jak sami twierdzą "stracili inspirację".

Nowe milenium[edytuj | edytuj kod]

Gdy nadszedł rok 2000 Andreas przystąpił do nowego gothic metalowego zespołu Havayoth, utworzonego przez Marcusa "Vargher" E. Normana z Ancient Wisdom, Bewitched, Naglfar i Throne of Ahaz oraz Morgana Hanssona z Naglfar[5]. Vintersorg śpiewał tam na albumie His Creation Reversed wydanym w roku 2000, po czym opuścił zespół. Havayoth działa do dziś bez niego.

Starzy znajomi[edytuj | edytuj kod]

Po odejściu ICS Vortex, wokalisty Borknagar, zespół ten zaczął poszukiwania nowego. Ponieważ Vintersorg był znajomym lidera Borknagar Øysteina G. Bruna ten poprosił go o zastąpienie starego wokalisty na nadchodzącym albumie Empiricism. Andreas przystąpił do zespołu w 2001 i do tej pory jest jego wokalistą, nagrywając trzy płyty z wytwórnią Century Media Records oraz występując na żywo[6].

W 2002 Benny Hägglund długoletni przyjaciel Andreasa i perkusista koncertowy zespołu Vintersorg zaczął pracować nad projektem, który połączyłby melodyjność i agresję w bardzo energetyczną mieszankę. Poprosił Andreasa o współuczestnictwo i tak zrodził się Fission[7]. Z Bennym jako pałkarzem, gitarzystą i basistą oraz Mr. V jako wokalistą i człowiekiem mającym znaczny wpływ na muzykę zespołu poprzez swoje eksperymenty z melodią i muzyką elektroniczną, grupa nagrała w 2004 album Crater, wydany przez Napalm Records.

Obecnie[edytuj | edytuj kod]

Jesienią 2004 Vintersorg znów wziął się do pracy. Muzyka, którą zaczął tworzyć w wolnym czasie była bardziej osobista, emocjonalna, w stylu rocka progresywnego i symfonicznego, raczej przypominającego lata 70. i Uriah Heep niż nowoczesny metal. Ostatecznie powstał jednoosobowy zespół, początkowo nazwany „Waterfield, a obecnie Waterclime[8]. Wytwórnia Lion Music wydała 20 stycznia 2006 album tej kapeli nazwany The Astral Factor.

Jako długoletni przyjaciele Øystein G. Brun i Mr. V postanowili sformować nową grupę muzyczną. Pomysł zrodził się jeszcze w 2000 roku, jednak dopiero gdy Andreas dołączył do zespołu Borknagar całość zaczęła nabierać realnych kształtów. Na początku nowo powołana kapela nazywała się "Ion", jednak ostatecznie przyjęła nazwę Cronian[9]. Połączona wizja dwóch oryginalnych muzyków zrodziła wykraczającą poza schematy muzykę przywołującą obraz wielkich arktycznych krajobrazów, czy lodowców. 27 marca 2006 roku Century Media Records wydała pierwszy i jedyny do tej pory album Terra.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Masticator[edytuj | edytuj kod]

Cosmic Death[edytuj | edytuj kod]

 • Crimson Nightgate Demo (1997)

Otyg[edytuj | edytuj kod]

 • Bergtagen demo (1995)
 • I Trollskogens Drömmande Mörker demo (1996)
 • Galdersång till Bergfadern demo (1997)
 • Älvefärd (1998)
 • Sagovindars Boning (1999)

Vintersorg[edytuj | edytuj kod]

Havayoth[edytuj | edytuj kod]

 • His Creation Reversed (2000)

Borknagar[edytuj | edytuj kod]

Fission[edytuj | edytuj kod]

Waterclime[edytuj | edytuj kod]

 • The Astral Factor (2006)
 • Imaginative (2007)

Cronian[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Vintersorg - Encyclopaedia Metallum: The Metal Archives, www.metal-archives.com [dostęp 2017-11-21].
 2. Cosmic Death - Encyclopaedia Metallum: The Metal Archives, www.metal-archives.com [dostęp 2017-11-21].
 3. Vintersorg - Encyclopaedia Metallum: The Metal Archives, www.metal-archives.com [dostęp 2017-11-21].
 4. Otyg - Encyclopaedia Metallum: The Metal Archives, www.metal-archives.com [dostęp 2017-11-21].
 5. Havayoth - Encyclopaedia Metallum: The Metal Archives, www.metal-archives.com [dostęp 2017-11-21].
 6. Borknagar - Encyclopaedia Metallum: The Metal Archives, www.metal-archives.com [dostęp 2017-11-21].
 7. Fission - Encyclopaedia Metallum: The Metal Archives, www.metal-archives.com [dostęp 2017-11-21].
 8. Waterclime - Encyclopaedia Metallum: The Metal Archives, www.metal-archives.com [dostęp 2017-11-21].
 9. Cronian - Encyclopaedia Metallum: The Metal Archives, www.metal-archives.com [dostęp 2017-11-21].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]