Soulfly

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Soulfly
Ilustracja
Max Cavalera, 2013
Rok założenia 1997
Pochodzenie  Stany Zjednoczone (Arizona)
Gatunek groove metal[1][2], thrash metal[1][2], nu metal[3][2], metal alternatywny[3][4], death metal[4], heavy metal[4]
Wydawnictwo muzyczne Roadrunner Records, Nuclear Blast
Powiązania Sepultura, Nailbomb, Cavalera Conspiracy, Stone Sour, Killer Be Killed, Once Human
Strona internetowa
Logotyp zespołu

Soulfly – amerykańska grupa wykonująca muzykę z pogranicza groove, thrash i nu metalu. Zaliczana do szeroko pojętego nurtu metalu alternatywnego. Ponadto w twórczości zespołu wyraźne są wpływy tradycyjnej muzyki ludowej. Zespół powstał w 1997 roku w Arizonie z inicjatywy Brazylijczyka Maxa Cavalery, który odszedł rok wcześniej z zespołu Sepultura, którego był współzałożycielem. Do 2015 roku ukazało się dziesięć albumów studyjnych Soulfly oraz szereg pomniejszych wydawnictw.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Marc Rizzo, 2013

Zespół powstał w 1997 roku z inicjatywy gitarzysty Maxa Cavalery, który rok wcześniej opuścił grupę Sepultura[5]. Cavalera do współpracy zaprosił perkusistę Roya Mayorga, który występował poprzednio w Horn i Nausea, gitarzystę Jacksona Bandeira – członka Chico Science oraz basistę Marcelo Diasa[5]. W międzyczasie Cavalera gościł w studiu nagraniowym podczas sesji nagraniowej zespołu Deftones, który zaprosił muzyka do zaśpiewania w utworze „Headup” wydanym na albumie Around the Fur[3]. Znajdujące się w tekście słowa „soul fly” posłużyło jako nazwa zespołu.

Wkrótce potem zespół podpisał kontrakt z wytwórnią muzyczną Roadrunner Records[3]. W maju 1998 roku ukazało się pierwsze wydawnictwo zatytułowane Soulfly[3]. Płyta została zrealizowana z udziałem licznych gości[3]. W otwierającym płytę utworze „Eye For An Eye” zaśpiewał wokalista Fear Factory Burton C. Bell, z kolei w utworze „Bleed” wystąpił lider Limp Bizkit Fred Durst[3]. W Stanach Zjednoczonych debiut dotarł do 79. miejsca listy Billboard 200[3]. Cały album został zadedykowany pamięci pasierba Maxa Cavalery, Dany „D-Low” Wellsa (syn Glorii Cavalery z jej poprzedniego związku), który 16 sierpnia 1996 zginął w wyniku wypadku samochodowego[6] (według rodziny prawdopodobnie został zamordowany, a okoliczności zostały upozorowane na wypadek samochodowy)[7][8]. Kolejne wydawnictwa oraz pojedyncze utwory Soulfly były również poświęcone pamięci Wellsa.

Również w 1998 roku muzycy zaproszeni do udziału w europejskiej części festiwalu Ozzfest[3]. Bandeira ograniczony zobowiązaniami wobec innego zespołu opuścił Soulfly. Muzyka zastąpił Logan Mader, który opuścił Machine Head[3]. Z końcem 1999 roku Logan mimo ugruntowanej pozycji w zespole na tle konfliktów z Cavalerą również opuścił Soulfly[3]. Logana zastąpił Mikey Doling znany wówczas z występów w punk rockowym zespole Snot[3]. Następnie odszedł Roy Mayorga, którego zastąpił Joe Nunez. W odnowionym składzie w 2000 roku muzycy odbyli amerykańską cześć koncertów objazdowego festiwalu Ozzfest[3].

Tego samego roku ukazał się drugi album Soulfly zatytułowany Primitive[3]. Nagrania zostały zrealizowane w studiu nagraniowym The Saltmine Studio Oasis w mieście Mesa we współpracy z producentem muzycznym Tobym Wrightem[3]. Gościnnie na płycie wystąpili m.in. wokaliści Tom Araya (Slayer), Corey Taylor (Slipknot), Chino Moreno (Deftones) i Sean Lennon (syn Johna Lennona)[3]. Cieszące się popularnością wydawnictwo dotarło do 32. miejsca listy Billboard 200 w Stanach Zjednoczonych sprzedając się w nakładzie 226 569 egzemplarzy[9]. W ramach promocji muzycy zagrali liczne koncerty w Wielkiej Brytanii, Rosji oraz innych krajach europejskich. Koncerty Soulfly poprzedzały występy zespołu Glassjaw[3].

W październiku 2001 roku Nunez odszedł z zespołu i dołączył do pochodzącej z Chicago formacji Striping The Pistol[3]. Na stanowisko perkusisty natomiast powrócił Mayorga[3]. W czerwcu 2002 roku ukazał się kolejny album zatytułowany . Na płycie tradycyjnie pojawili się gościnnie inni muzycy, m.in. wokalista Cristian Machado z grupy Ill Niño. Limitowana wersja wydawnictwa zawierała m.in. interpretacji utworów z repertuaru grup Black Sabbath, Pailhead i Sacred Reich. Natomiast tytuł wydawnictwa został zainspirowany hinduską sylabą om przypominająca cyfrę 3[3]. Trzeci w dorobku artystycznym zespołu album był promowany podczas koncertów z thrash metalową grupą Slayer w ramach festiwali Extreme Steel[3]. Kolejne koncerty jako headliner muzycy zagrali w Europie[3]. Jesienią odbyły się kolejne koncerty w Stanach Zjednoczonych wraz z zespołami Will Haven i Dwonthesun[3]. W grudniu Soulfly zagrał także w Japonii i Australii wraz z Hatebreed[3].

Na przestrzeni stycznia i lutego 2003 roku muzycy udali się do Europy, gdzie dali szereg koncertów[3]. Wkrótce potem z Soulfly odeszli Mayorga, Doling i Dias[10]. Funkcję perkusisty ponownie objął Joe Nunez[10]. Ponadto do grupy dołączyli gitarzysta Marc Rizzo związany z Ill Niño i basista Bobby Burns znany z występów w Primer 55. W międzyczasie był realizowany czwarty album na którym cześć partii gitary basowej zarejestrował Dave Elefson były członek Megadeth. 30 marca został wydany album Prophecy[3]. Wydawnictwo zawierało oprócz nowych kompozycji dodatkowe nagrania zrealizowane podczas Hultsfred Festiwal w Szwecji w 2001 roku[3]. Prophecy prezentowało rozwiniętą formułę muzyki prezentowanej dotychczas przez zespół[3]. Część utworów została nagrana w Serbii wraz z tradycyjnym zespołem ludowym oraz grupą muzyczną EyesBurn. Ponadto na flecie i kobzie zagrał Ljubomir Dimtrijevic[3]. W kwietniu muzycy zagrali w Stanach Zjednoczonych wraz z zespołami E-Town Concrete i Sworn Enemy[3]. Czwarty album był promowany również podczas letnich koncertów wraz z grupą Ill Niño[3]. W listopadzie ukazała się płyta projektu gitarzysty zespołu Marca Rizzo zatytułowana Committee of Thirteen. Natomiast Soulfly zaanonsowało koncerty z grupą Morbid Angel które odbyły się w styczniu 2005 roku[3]. W kwietniu zespół udał się do Rosji gdzie zagrał w Moskwie, Kaliningradzie, Nowogrodzie i Petersburgu[3].

Tony Campos, 2013

4 października 2005 został wydany piąty album Soulfly zatytułowany Dark Ages[3]. Gościnnie na płycie wystąpił wokalista S.O.D. Nemanja „Coyote” Kojić w utworze pt. „Innerspirit”. W Stanach Zjednoczonych płyta zadebiutowała na 155. miejscu listy Billboard 200 sprzedając się w przeciągu tygodnia w nakładzie 8500 egzemplarzy[3]. W październiku i listopadzie zespół występował wspomagany przez zespoły Throwdown, Bloodsimple i Incite[3]. W 2006 roku Soulfly wystąpił w Europie wraz z zespołem Skindred[3]. Kolejne koncerty odbyły się na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Muzycy zagrali także na Download Festival w Castle Donington w Wielkiej Brytanii[3]. 20 kwietnia 2007 roku zespół wystąpił po raz pierwszy w Ameryce Południowej w ramach Estadio Pepsi Music w Buenos Aires[3].

29 lipca 2008 roku ukazał się szósty album Soulfly zatytułowany Conquer. Gościnnie na płycie wystąpił członek Morbid Angel David Vincent, który zaśpiewał w utworze „Blood Fire War Hate”[3]. Specjalna edycja wydawnictwa zawierała dodatkow płytę DVD z zapisem koncertu z 13 lipca 2005 roku w warszawskim klubie Stodoła[3]. W Stanach Zjednoczonych płyta dotarła do 66. miejsca listy Billboard 200 sprzedając się w nakładzie 8400 egzemplarzy w przeciągu tygodnia od dnia premiery[3].

26 maja 2010 premierę miał siódmy album grupy zatytułowany Omen. Dwa miesiące później, w lipcu 2010 z zespołu odszedł basista Bobby Burns[11]. Jego miejsce, na czas zaplanowanych tras koncertowych, zajął Johny Chow, współpracujący z Maxem Cavalerą także w projekcie muzycznym Cavalera Conspiracy[12]. W 2011 roku w miejsce Chowa funkcję basisty objął Tony Campos znany z występów w grupie Static-X[13]. W połowie 2011 grupę opuścił jej długoletni perkusista Joe Nunez. Jego miejsce objął David Kinkade (członek zespołu Divine Empire, Borknagar, w przeszłości także Malevolent Creation).

We wrześniu 2011 Soulfly nagrywał nowy, ósmy w dorobku album. Premiera albumu pt. Enslaved odbyła się w marcu 2012 roku. Na płycie gościnnie pojawili się Dez Fafara, który stworzył wspólny utwór z Maxem Cavalerą[14]. Album promował teledysk do utworu „World Scum”[15]. Ponadto na płycie znalazł się kolejny utwór poświęcony pamięci Dany Wellsa, zaś wystąpili w nim – po pierwszy – wszyscy trzej synowie Maxa: Igor i Richie (śpiew) oraz Zyon (perkusja). W październiku 2012 roku podczas trasy koncertowej opuścił grupę dotychczasowy perkusista David Kinkade, który postanowił zrezygnować zupełnie z kariery muzycznej[16]. Obowiązki perkusisty koncertowego objął syn Maxa Cavalery, Zyon[17].

W maju 2013 grupa podpisała kontrakt z wytwórnią płytową Nuclear Blast[18]. W październiku tego samego roku nakładem tejże wytwórni zatytułowany ukazał się album zatytułowany Savages. W ramach promocji wydawnictwa do pochodzącego z płyty utworu „Bloodshed” został zrealizowany wideoklip.

Pomimo religijnych konotacji w twórczości grupy, Max Cavalera przyznał w 2015, że Soulfly nie jest zespołem chrześcijańskim[19].

Muzycy[edytuj | edytuj kod]

Zyon Cavalera, 2013
David Kinkade, 2012

Obecny skład zespołu[edytuj | edytuj kod]

Muzycy koncertowi[edytuj | edytuj kod]

 • Dave Ellefson – gitara basowa (2004)
 • Dan Lilker – gitara basowa (2006)
 • Johny Chow – gitara basowa (2010–2011)
 • Juan Karlos Lora German – perkusja (2013, 2014, 2015)
 • Igor Cavalera – gitara basowa (2015)[20]

Byli członkowie zespołu[edytuj | edytuj kod]

 • Jackson Banderia – gitara (1997-1998)
 • Marcelo Dias – gitara basowa (1997-2003)
 • Logan Mader – gitara (1998-1999)
 • Roy Mayorga – perkusja (1997-1999, 2002-2003)
 • Mikey Doling – gitara (1999-2003)
 • Bobby Burns – gitara basowa (2003-2010)
 • Joe Nunez – perkusja (2000-2001, 2003-2011)
 • David Kinkade – perkusja (2011–2012)
 • Tony Campos – gitara basowa (2011-2015)
Oś czasu

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Dane dot. albumu Pozycja na liście Sprzedaż Certyfikat
USA
[21]
AUS
[22]
AUT
[23]
BEL
[24]
FIN
[25]
FRA
[26]
GER
[27]
NLD
[28]
SWI
[29]
UK
[30]
POL
[31]
Soulfly
 • Data: 21 kwietnia 1998
 • Wydawca: Roadrunner Records
79 33 28 12 18 14 29 27 16
Primitive
 • Data: 26 września 2000
 • Wydawca: Roadrunner Records
32 26 28 20 22 20 16 39 76 45 22
 • USA: 226 tys.+[9]
 • Data: 25 czerwca 2002
 • Wydawca: Roadrunner Records
46 24 12 27 28 14 44 43 61 40
Prophecy
 • Data: 30 marca 2004
 • Wydawca: Roadrunner Records
82 49 15 53 38 24 51 39 103 33
Dark Ages
 • Data: 4 października 2005
 • Wydawca: Roadrunner Records
155 41 19 64 49 29 68 44 126
Conquer
 • Data: 29 lipca 2008
 • Wydawca: Roadrunner Records
66 19 16 17 20 39 15 33 19 64
Omen
 • Data: 26 maja 2010[36]
 • Wydawca: Roadrunner Records
73 38 19 50 44 58 13 42 15 100
Enslaved
 • Data: 13 marca 2012[37]
 • Wydawca: Roadrunner Records
83 40 32 59 98 38 66 36
Savages
 • Data: 4 października 2013
 • Wydawca: Nuclear Blast
84 48 83 39 91 41 48
Archangel
 • Data: 14 sierpnia 2015
 • Wydawca: Nuclear Blast
130 41 31 28 22 66 19 33 11 57
„–” album nie był notowany.

Albumy wideo[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Dane dot. albumu Pozycja na liście
USA
[39]
AUT
[40]
The Song Remains Insane
 • Data: 1 marca 2005
 • Wydawca: Roadrunner Records
15 5

Minialbumy[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Dane dot. albumu Pozycja na liście
UK
[30]
Tribe
 • Data: 21 stycznia 1999
 • Wydawca: Roadrunner Records
85
Blood Fire War Hate
 • Data: 9 lutego 2009
 • Wydawca: Roadrunner Records
„–” album nie był notowany.

Ścieżki dźwiękowe[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Dane dot. albumu Uwagi
Zdjęcia Ginger
 • Data: 13 listopada 2001[41]
 • Wydawca: Roadrunner Records
 • różni wykonawcy

Single[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Rok Pozycja na liście Album
UK
[30]
FIN
[42]
„Bleed” 1998 83 8 Soulfly
„Umbabarauma” 83
„Tribe” 1999
„Back to the Primitive” 2000 Primitive
„Seek 'N' Strike „ 2002
„Prophecy” 2004 Prophecy
„Frontlines” 2006 Dark Ages
„Unleash” 2008 Conquer
„Rise of the Fallen” 2010 Omen
„World Scum” 2012 Enslaved
„Bloodshed” 2013 Savages
„We Sold Our Souls to Metal” 2015 Archangel
„–” singel nie był notowany.

Teledyski[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Rok Reżyseria
„Bleed” 1998 Thomas Mignone
„Back to the Primitive” 2000
„Seek 'n' Strike” 2002 Christoffer Salzgeber
„Prophecy” 2004 The Good Guys Company
„Roots Bloody Roots” (live) 2005 Kimo Proudfoot
„Carved Inside” Miloš Đukelić[43]
„Frontlines” Miloš Đukelić[44]
„Innerspirit” 2006 Tomasz Dziubiński[45]
„Unleash” 2008 Robert Sexton[46]
„Rise of the Fallen” 2010 Dale „Rage” Resteghini[47]
„World Scum” 2012 Thomas Mignone[48]
"Archangel” 2015 Robert Sexton[49]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Soulfly (ang.). metalstorm.net. [dostęp 2012-05-02].
 2. a b c Encyclopaedia Metallum – Soulfly (ang.). metal-archives.com. [dostęp 2012-05-02].
 3. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag ah ai aj ak al am an ao ap Soulfly Biography (ang.). musicmight.com. [dostęp 2010-01-16].
 4. a b c Greg Prato: Soulfly Biography (ang.). allmusic.com. [dostęp 2009-10-30].
 5. a b Artist: Soulfly (ang.). mtv.com. [dostęp 2010-01-16].
 6. Dana Wells – R.I.P (Help solve this crime!) (ang.). myspace.com. [dostęp 2012-01-07].
 7. Avemax. FAQ. avemax.rockmetal.art.pl. [dostęp 2012-01-07].
 8. Soulfly. [HISTORIA]. activerock.pl. [dostęp 2012-01-07].
 9. a b Metal/Hard Rock Album Sales In The US As Reported By SoundScan – Apr. 30, 2002 (ang.). blabbermouth.net. [dostęp 2010-01-16].
 10. a b Poważne zmiany w Soulfly. rockmetal.pl. [dostęp 2010-01-20].
 11. SOULFLY Parts Ways With Bassist – July 18, 2010 (ang.). blabbermouth.net. [dostęp 2010-07-21].
 12. SOULFLY Confirms Bassist's Departure, Recruits CAVALERA CONSPIRACY's CHOW For Upcoming Tours – July 19, 2010 (ang.). blabbermouth.net. [dostęp 2010-07-21].
 13. Nowy basista Soulfly. muzyka.wp.pl. [dostęp 2011-07-01].
 14. DEVILDRIVER Frontman To Guest On New SOULFLY Album – Sep. 30, 2011 (ang.). roadrunnerrecords.com. [dostęp 2011-09-30].
 15. SOULFLY Taps Director THOMAS MIGNONE For 'World Scum' Video – Jan. 5, 2012 (ang.). roadrunnerrecords.com. [dostęp 2012-01-07].
 16. SOULFLY Drummer DAVID KINKADE To Play His Final Show In Bangkok – Oct. 17, 2012 (ang.). blabbermouth.net. [dostęp 2013-03-26].
 17. Zyon Cavalera zabębni w Soulfly. magazynperkusista.pl. [dostęp 2013-03-26].
 18. SOULFLY – unterzeichnen bei Nuclear Blast! (niem.). nuclearblast.de. [dostęp 2013-05-08].
 19. Max Cavalera: 'I'm Not Preaching To Anybody What They Should Be Or What They Should Not Be'. blabbermouth.net, 2015-10-03. [dostęp 2015-10-06].
 20. Scott Munro: SOULFLY ANNOUNCE UK TOUR (ang.). teamrock.com. [dostęp 2015-07-04].
 21. Soulfly Billboard Chart History (ang.). billboard.com. [dostęp 2015-07-26].
 22. Australian charts portal – Search for: Soulfly > Album. australian-charts.com. [dostęp 2008-09-14].
 23. Hitparade Österreich – Suche nach: Soulfly > Alben (niem.). austriancharts.at. [dostęp 2008-09-14].
 24. Ultratop Belgian Charts – Search for: Soulfly > Album. ultratop.be. [dostęp 2008-09-14].
 25. Discography Soulfly. finnishcharts.com. [dostęp 2008-09-14].
 26. Les charts français – Recherche pour: Soulfly > Album (fr.). lescharts.com. [dostęp 2008-09-14].
 27. Chartverfolgung / Soulfly / Longplay (niem.). Musicline.de. [dostęp 2008-09-14].
 28. Dutch charts portal – Zoeken naar: Soulfly > Album (niderl.). dutchcharts.nl. [dostęp 2008-09-14].
 29. Swiss charts portal – Search for: Soulfly > Album. swisscharts.com. [dostęp 2008-09-14].
 30. a b c Soulfly UK Chart History (ang.). officialcharts.com. [dostęp 2015-08-28].
  Chart Log UK: 1994–200. Zobbel. [dostęp 2009-02-19].
  Soulfly UK Chart (ang.). chartstats.com. [dostęp 2012-03-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-22)].
 31. Oficjalna Lista Sprzedaży Związku Producentów Audio Video. olis.onyx.pl. [dostęp 2009-10-11].
  Oficjalna Lista Sprzedaży Związku Producentów Audio Video. olis.onyx.pl. [dostęp 2009-10-11].
  OLiS – sprzedaż w okresie 23.10.2000 – 29.10.2000. olis.onyx.pl. [dostęp 2014-01-05].
 32. RIAA – Gold & Platinum: Soulfly. Recording Industry Association of America, 2005-11-16. [dostęp 2008-09-14].
 33. Certified Awards. British Phonographic Industry, 2002-09-20. [dostęp 2008-09-14].
 34. Sludge Scans For June & July 2002 (ang.). metalsludge.tv. [dostęp 2015-08-25].
 35. a b c d e SOULFLY's 'Savages' Cracks U.S. Top 100 (ang.). blabbermouth.net. [dostęp 2015-08-25].
 36. SOULFLY: More Video Shoot Details Revealed (ang.). roadrunnerrecords.com. [dostęp 2010-03-16].
 37. Zniewolony Soulfly. muzyka.interia.pl. [dostęp 2011-12-08].
 38. Matt Brown: Metal By Numbers 8/26: BFMV, Soulfly fly high (ang.). metalinsider.net. [dostęp 2015-08-27].
 39. Top Music Video – The Song Remains Insane. W: Billboard [on-line]. Nielsen Business Media, 19 marca 2005. [dostęp 19 lutego 2009].
 40. Musik-DVDs Top 10 (niem.). W: austriancharts.at [on-line]. Hung Medien, 10 kwietnia 2005. [dostęp 19 lutego 2009].
 41. Ginger Snaps (ang.). soundtrackcollector.com. [dostęp 2012-03-21].
 42. Soulfly Finnish Singles CHart (ang.). finnishcharts.com. [dostęp 2015-08-28].
 43. Frontlines. W: MTV [on-line]. MTV Networks, 25 października 2005. [dostęp 22 lutego 2009].
 44. Frontlines. W: MTV [on-line]. MTV Networks, 25 października 2005. [dostęp 22 lutego 2009].
 45. Frontlines. W: MTV [on-line]. MTV Networks, 25 października 2005. [dostęp 22 lutego 2009].
 46. Unleash. W: MTV [on-line]. MTV Networks, 3 lipca 2008. [dostęp 22 lutego 2009].
 47. SOULFLY: 'Rise Of The Fallen' Video Released (ang.). blabbermouth.net. [dostęp 2015-09-03].
 48. Soulfly's New Video Is Coming! (ang.). roadrunnerrecords.com. [dostęp 2012-02-16].
 49. SOULFLY RELEASE “ARCHANGEL” MUSIC VIDEO; NEW ALBUM WORLDWIDE CHART POSITIONS REVEALED (ang.). bravewords.com. [dostęp 2015-09-03].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]