Andrianampoinimerina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Adrianampoinimerina

Andrianampoinimerina (ur. ok. 1745, zm. 1810?) - władca Imeriny na Madagaskarze

Andrianampoinimerina pochodził z dwóch królewskich linii. Był trzecim synem Andriamiaramanjaka , króla Ikaloy i Anjafy w Imerina, oraz księcia Alahamadintany-Zafimamy, który zachował niezależność polityczną i kulturową w Imerina.

Jego matka, Ranavalonandriambelomasina , była siostrą Andrianjafy , króla północnej Imeriny w latach (1770-1787), co czyniło Andrianampoinimerina księciem Merina[1].

Panował w latach między 1787 r.-1810r. Traktuje się go jako jednego z największych przywódców wojskowych i politycznych w historii Madagaskaru .

Władzę objął po obaleniu rządów swojego wuja, króla Andrianjafy panującego w latach 1770-1787 władcy Imerina Avarandrano. Księstwo było jednym z czterech , które powstały po historycznym podziale jednolitego królestwa Imerina dokonanego przez króla Andriamasinavalona wiek wcześniej, pośród czterech swoich synów.

Andrianampoinimerina założył swoją stolicę w ufortyfikowanym mieście Ambohimanga , miejscu o dużym znaczeniu duchowym, kulturalnym i politycznym. W roku 2001 miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO zachowały się królewskie kwatery z tego okresu[2].

Stopniowo rozszerza swoje wpływy poprzez podboje księstw Imerina, przez co przyłacza kolejno Betsileo , Sihanaka ,Bezanozano i terytorium Bara.

Andrianampoinimerina był pierwszym królem w Merina który wprowadził oficjalne kodeksy cywilne i karne. Rozdał ziemię według rygorystycznego kodeksu, wprowadza fiskalizm pobierając różne podatki, np. od część upraw ryżu. Wprowadza regulacje do gospodarki poprzez tworzenie oficjalnych rynków i ujednolicenie stawek rynkowych, wprowadza jednolite jednostki miary (w tym długość i objętość). Dodatkowo unormował politykę monetarną. Wreszcie założył Armię Obywatelską o nazwie "foloalindahy". Jednym z dobrze znanych haseł Andrianampoinimerina było "Głód jest moim jedynym wrogiem". W gospodarczej "walce" z nim Imerina uzyskuje nadwyżki w uprawie ryżu i produkcji bydła w okresie swojego panowania. Nadwyżka ta pozwala królestwu umocnić swoją dominację gospodarczą i wojskową pod rządami jego następcy, Radama I[1].

Zmarł po 23 latach panowania. Jego rządy stworzyły podstawę dla zjednoczenia Madagaskaru, który to cel został prawie osiągnięty za rządów jego syna Radama I.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Ari Nawe: Andrianampoinimerina. W: Encyclopedia of Africa. T. 1. New York: 2010, s. 107-108.
  • Callet (1908 (en))

Przypisy