Andriej Zubow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Andriej Zubow
Андрей Борисович Зубов
Andriej Zubow
Data i miejsce urodzenia 1952
Moskwa
Zawód historyk

Andriej Borisowicz Zubow (ros. Андрей Борисович Зубов, ur. 1952 w Moskwie) - rosyjski historyk i religioznawca.

W 1973 ukończył studia magisterskie w Moskiewskim Państwowym Instytucie Stosunków Międzynarodowych (MGIMO). Długoletni pracownik Instytutu Orientalistyki Rosyjskiej Akademii Nauk. Habilitację uzyskał tamże w 1989 na podstawie pracy "Demokracja parlamentarna i polityczne tradycje Wschodu". W latach 1988-94 docent Moskiewskiej Akademii Duchownej a także kierownik katedry historii religii moskiewskiego Rosyjskiego Uniwersytetu Prawosławnego im. Apostoła Jana. Obecnie profesor katedry filozofii MGIMO, tamże kierownik centrum "Cerkiew i stosunki międzynarodowe".

Autor licznych rozpraw na tematy historii religii, historii idei, kultury politycznej i współczesnej polityki rosyjskiej. Jeden z autorów doktryny społecznej Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, przyjętej na soborze w roku 2000. Koordynator społecznego komitetu "Ciągłość i odrodzenie Rosji". Redaktor głośnej dwutomowej historii Rosji "Historia Rosji. XX wiek" (История России. XX век). Od 2003 członek Narodowego Związku Pracujących (NTS), w latach 2006-2008 przewodniczący Biura Wykonawczego NTS.

Andriej Zubow krytycznie wypowiadał się o rosyjskiej aneksji Krymu. 1.03.2014 na łamach dziennika Wiedomosti opublikował artykuł, w którym przyłączenie Krymu do Rosji porównał do anszlusu Austrii przez Hitlera[1].

Przypisy

Linki zewnętrzne do artykułów Andrieja Zubowa i wywiadów z nim w języku polskim[edytuj]