Duma Państwowa Federacji Rosyjskiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Duma Państwowa Zgromadzenia Federalnego Federacji Rosyjskiej
Государственная дума Федерального собрания Российской Федерации
Herb Duma Państwowa Zgromadzenia Federalnego Federacji Rosyjskiej
Państwo  Rosja
Rodzaj izba niższa
Kierownictwo
Przewodniczący Dumy Wiaczesław Wołodin (Jedna Rosja)
Struktura
Struktura Duma Państwowa Zgromadzenia Federalnego Federacji Rosyjskiej
Liczba członków 450
Stowarzyszenia polityczne Partia rządząca[1]

Opozycja[1]

Ostatnie wybory 17–19 IX 2021
Siedziba
Siedziba Duma Państwowa Zgromadzenia Federalnego Federacji Rosyjskiej
ul. Ochotnyj riad 1, Moskwa
Strona internetowa
Rosja
Godło Rosji
Ten artykuł jest częścią serii:
Ustrój i polityka
Rosji
Portal Rosja

Duma Państwowa Zgromadzenia Federalnego Federacji Rosyjskiej (ros. Государственная дума Федерального собрания Российской Федерации, Государственная дума, ГД) – nazwa izby niższej parlamentu Federacji Rosyjskiej (Zgromadzenia Federalnego). Składa się z 450 deputowanych wybieranych w demokratycznych wyborach na 5-letnią kadencję.

Obecnie zasiada w niej 324 deputowanych z partii Jedna Rosja, 57 z partii komunistycznej (KPRF), 27 z partii Sprawiedliwa Rosja, 21 z Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji (Władimira Żyrynowskiego), 13 z partii Nowych Ludzi, 1 z Rodina, 1 z Partii Wzrostu, 1 z Platformy Obywatelskiej oraz 5 niezrzeszonych[1]. Duma Państwowa wraz z Radą Federacji tworzy Zgromadzenie Federalne (parlament). Duma jako parlament Rosji została reaktywowana po rozwiązaniu ZSRR. Pierwsze wybory do Dumy odbyły się 12 grudnia 1993 wraz z wyborami do Rady Federacji i referendum konstytucyjnym. Kadencja pierwszej Dumy trwała 2 lata. Kolejne wybory odbywały się w 1995, 1999 i 2003 r.

W 2007 wybory odbyły się po raz pierwszy spośród kandydatów z list partyjnych, przy progu wyborczym 7% – do 2005 próg wynosił 5%, a deputowani byli wybierani po połowie z list partyjnych i według ordynacji większościowej w okręgach jednomandatowych.

Pracami Dumy kieruje przewodniczący i jego zastępcy, przy czym każda frakcja lub grupa deputowanych może wysunąć zastępcę przewodniczącego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]