Duma Państwowa Federacji Rosyjskiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy izby parlamentu Federacji Rosyjskiej. Zobacz też: Duma inne znaczenia tego słowa.
Rosja
Godło Rosji
Ten artykuł jest częścią serii:
Ustrój i polityka
Rosji
Portal Portal Rosja

Duma Państwowa Federacji Rosyjskiej (ros. Государственная Дума Российской Федерации, Государственная Дума) – nazwa izby niższej parlamentu Federacji Rosyjskiej (Zgromadzenia Federalnego). Składa się z 450 deputowanych wybieranych w demokratycznych wyborach na 5-letnią kadencję.

Obecnie zasiada w niej 238 deputowanych z partii Jedna Rosja, 92 z partii komunistycznej (KPRF), 64 z partii Sprawiedliwa Rosja i 56 z Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji (Władimira Żyrynowskiego)[1]. Duma Państwowa wraz z Radą Federacji tworzy Zgromadzenie Federalne (parlament). Duma jako parlament Rosji została reaktywowana po rozpadzie ZSRR. Pierwsze wybory do Dumy odbyły się 12 grudnia 1993 wraz z wyborami do Rady Federacji i referendum konstytucyjnym. Kadencja pierwszej Dumy trwała 2 lata. Kolejne wybory odbywały się w 1995, 1999 i 2003.

W 2007 wybory odbyły się po raz pierwszy spośród kandydatów z list partyjnych, przy progu wyborczym 7% - do 2005 próg wynosił 5%, a deputowani byli wybierani po połowie z list partyjnych i według ordynacji większościowej w okręgach jednomandatowych.

Pracami Dumy kieruje przewodniczący i jego zastępcy, przy czym każda frakcja lub grupa deputowanych może wysunąć zastępcę przewodniczącego.

Przypisy

Bibliografia, linki zewnętrzne[edytuj]