Andrij Biłecki (polityk)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Andrij Jewhenijowycz Biłecki (ukr. Андрій Євгенійович Білецький; ur. 5 sierpnia 1979 w Charkowie) – ukraiński polityk, wojskowy. Lider neonazistowskiego Zgromadzenia Socjal-Narodowego i jego paramilitarnego ramienia Patriota Ukrainy, które to obie organizacje weszły w skład Prawego Sektora. Od 17 listopada 2014 roku jest także dowódcą  pułku „Azow”. Jego członkowie nazywają go "Białym wodzem"[1][2].

Biłecki spędził dwa lata w więzieniu z podejrzeniem o udział w strzelaninie z dziennikarzem Serhijem Kołesnykiem w centrum Charkowa w 2011 roku[3]. Został wypuszczony na wolność wraz z 22 innymi osobami na mocy amnestii pierwszego rządu Arsenija Jaceniuka, po masowych protestach w Kijowie w 2014 roku, kiedy to według nowego prawa został uznany za więźnia politycznego[3].

W wyborach parlamentarnych w październiku 2014 roku jako kandydat niezależny uzyskał mandat deputowanego VIII kadencji Rady Najwyższej[4].

W lutym 2016, współautor otwartego listu do radnych Lwowa, wskazującego na potrzebę lepszej współpracy w ochronie wspólnego dziedzictwa i zwiększenia wzajemnego zaufania ze środowiskami polskimi[5]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]