Andrzej Czyżewski (elektronik)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Andrzej Czyżewski
Ilustracja
Państwo działania

 Polska

Data i miejsce urodzenia

10 grudnia 1956
Gdańsk

Profesor nauk nauki techniczne
Specjalność: inżynieria dźwięku, inżynieria obrazu, systemy multimedialne[1]
Alma Mater

Politechnika Gdańska

Doktorat

1987
PG

Habilitacja

1 stycznia 1992 – nauk technicznych
AGH

Profesura

22 listopada 1999

Pracownik naukowy
Wydział ETI

PG

Stanowisko

profesor zwyczajny

Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Andrzej Czyżewski (ur. 10 grudnia 1956 w Gdańsku[2]) – polski elektronik, profesor nauk technicznych, specjalizujący się w inżynierii dźwięku, inżynierii obrazu oraz systemach multimedialnych. Kierownik Katedry Systemów Multimedialnych na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej, kierownik specjalności naukowej Inżynieria Dźwięku i Obrazu na kierunku EiT w Politechnice Gdańskiej[3].

Dorobek naukowy, dydaktyczny i wdrożeniowy[edytuj | edytuj kod]

Studiował na kierunku Telekomunikacja na Politechnice Gdańskiej. W tym czasie przy zastosowaniu starych podzespołów elektronicznych stworzył studio nagrań we własnej piwnicy, w którym nagrywał wraz z kolegami m.in. audycje dla Polskiego Radia w ramach popularnego cyklu „Lato z radiem”. Studia ukończył w 1982[4]. Pracę doktorską na temat związany z dźwiękiem cyfrowym obronił z wyróżnieniem na Wydziale Elektroniki PG w 1987. W 1992 uzyskał habilitację w specjalności wibroakustyka na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W 1999 z rąk Prezydenta RP otrzymał tytuł profesorski[5].

Od 1991 kierownik zakładu naukowo-dydaktycznego, który w 1997 zyskał status katedry (obecnie Katedra Systemów Multimedialnych). Organizator i opiekun latach 1994–2007 studium doktorskiego na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej. Wypromował 13 doktorów, z których 11 uzyskało wyróżnienia za swoje rozprawy, opiekun ponad 250 prac magisterskich i inżynierskich[5].

W dorobku naukowym prof. Czyżewskiego jest ponad 600 publikacji, z których przeszło 150 stanowią artykuły w prestiżowych czasopismach naukowych i rozdziały w książkach zagranicznych[6]. Autor i współautor 20 patentów krajowych i 5 opublikowanych międzynarodowych zgłoszeń patentowych[7] oraz kilkunastu udokumentowanych wdrożeń, w tym wdrożeń o szczególnie dużym zasięgu oddziaływania. Pod kierownictwem prof. Andrzeja Czyżewskiego w Politechnice Gdańskiej powstały laboratoria wyposażone w nowoczesną aparaturę foniczno-wizyjną i pomiarową. Kierował do tej pory ponad 30 projektami badawczymi i celowymi, 7 projektami międzynarodowymi UE[3].

Wśród wdrożeń znajduje się m.in. projekt IDENT, multimodalny biometryczny system weryfikacji tożsamości klienta bankowego, zrealizowany we współpracy z PKO BP oraz gdańskiego przedsiębiorstwa Microsystem. Pozwala on na automatyczne identyfikowanie i uwierzytelnianie tożsamości danej osoby na podstawie układu naczyń krwionośnych dłoni, kształtu twarzy, głosu albo podpisu składanego specjalnym biometrycznym piórem[8].

CyberOko – urządzenie służące do komunikowania się z otoczeniem przez osoby znajdujące się w śpiączce – zostało polskim wynalazkiem roku, zdobyło też szereg innych prestiżowych wyróżnień: m.in. godło promocyjne „Teraz Polska” i międzynarodową nagrodę medyczną Prix Galien. W zespole prof. Czyżewskiego opracowano też m.in. aparat wspomagający osoby jąkające się, sztuczną krtań i systemy logopedyczne oparte na metodzie Tomatisa, czyli z użyciem kostnego przewodzenia dźwięków. Na bazie uzyskanych doświadczeń trwają też prace nad CyberBed – „cyberłóżkiem”, które pomogłoby uniknąć wykluczenia cyfrowego osobom np. po ciężkich wypadkach komunikacyjnych[8].

We współpracy z prof. Henrykiem Skarżyńskim, dyrektorem Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu opracowany został szereg systemów służących prowadzeniu telemedycznych badań przesiewowych zmysłów służących do komunikowania się, czyli słuchu, wzroku i mowy. Rozwiązania te są wykorzystywane na obszarze całego kraju oraz za granicą – systemy do prowadzenia badań słuchu są stosowane do badań na pięciu kontynentach, a w Polsce przebadano ponad milion dzieci w wieku szkolnym[8].

Wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

W 2000 uzyskał tytuł Fellow (wyróżniony został nagrodą Fellowship Award) międzynarodowego towarzystwa naukowego Audio Engineering Society. W 2007 uzyskał Nagrodę Naukową Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza. Dwukrotnie wyróżniony Pierwszą Nagrodą Prezesa Rady Ministrów za osiągnięcia badawczo-wdrożeniowe (2000, 2014) oraz nagrodami Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (1998, 2010, 2014). Uhonorowany Krzyżem Kawalerskim (2002)[9] i Krzyżem Oficerskim (2017)[10] Orderu Odrodzenia Polski. Wyróżniony Medalem Sendzimira SPWiR oraz Krzyżem Kawalerskim Europejskiego Orderu Wynalazczości. W 2015 r. opracowany pod jego kierunkiem wynalazek „CyberOko” uzyskał godło promocyjne „Teraz Polska” oraz prestiżową międzynarodową nagrodą Prix Galien[3]. Uhonorowany tytułem „Osobowość Roku Politechniki Gdańskiej 2020”[11]. W 2018 r. Stowarzyszenie Pracodawców Pomorza uhonorowało go nagrodą „Primum Cooperatio”. Przez szereg lat rokrocznie otrzymuje Nagrody I stopnia Rektora PG. W 2018 r. Prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz wyróżnił go Medalem Niepodległej na Stulecie Niepodległości Państwa Polskiego[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Prof. dr hab. inż. Andrzej Czyżewski, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [dostęp 2020-10-03].
  2. Gedanopedia: Czyżewski Andrzej
  3. a b c Polish Government i inni, Wizytowka [online], pg.edu.pl [dostęp 2020-10-04] (pol.).
  4. Prof. dr hab. inż. Andrzej Czyżewski, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [dostęp 2020-10-05].
  5. a b c Andrzej Czyżewski – Profil naukowy – MOST Wiedzy [online], mostwiedzy.pl [dostęp 2020-10-14].
  6. KSM – Baza bibliograficzna [online], multimed.org [dostęp 2020-10-28].
  7. Andrzej Czyżewski – Biogram – MOST Wiedzy [online], mostwiedzy.pl [dostęp 2020-10-28].
  8. a b c Prof. Andrzej Czyżewski z nagrodą Osobowość Roku 2020 [#LudziePG] | Gdańsk University of Technology [online], pg.edu.pl [dostęp 2020-10-13].
  9. M.P. z 2002 r. nr 61, poz. 865
  10. M.P. z 2018 r. poz. 151
  11. l, „Gaudeamus igitur” na Politechnice Gdańskiej. Nowy rok akademicki to nowe wyzwania [online], Gdańsk – oficjalny portal miasta [dostęp 2020-10-04] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]