Andrzej Komoniecki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Andrzej Komoniecki
Ilustracja
Portret Andrzeja Komonieckiego autorstwa Karola Wawrosza
Data i miejsce urodzenia 1658
Żywiec
Data śmierci 1729
Zawód, zajęcie wójt żywiecki, burmistrz

Andrzej Komoniecki (ur. 1658 w Żywcu[1], zm. 1729) – wójt żywiecki, kronikarz.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Syn Jana i Magdaleny[1]. W 1686 został burmistrzem, a od 1688 wójtem. Był fundatorem wielu znaków cechowych cechów żywieckich oraz kaplicy na górze, ówcześnie Borkowskiej, dziś Burgałowskiej wznoszącej się nad miastem.

Dzieła[edytuj | edytuj kod]

Podczas 40 lat sprawowania urzędu wójta żywieckiego, zajmował się pracą naukową. Efektem jego pracy było monumentalne dzieło, kronika miasta Żywca pt. Chronografia albo Dziejopis Żywiecki. Podczas pracy nad kroniką miejską dokonał wielu odpisów nieistniejących już dokumentów oraz opisał w układzie chronologicznym dzieje miasta i okolic od 1400 do 1729. W chwili obecnej jest to niejednokrotnie jedyne źródło w zakresie historii Żywca. Napisał też Rychwalda Monumenta. Rękopis ostatecznej wersji dzieła (było ich kilka, część znajduje się w AP w Żywcu) znajduje się w Muzeum Miejskim w Żywcu.

Edycje drukowane Dziejopisu Żywieckiego:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Kazimierz Bibrzycki, Andrzeja Komonieckiego Dziejopis Żywiecki, w: Mówią Wieki, nr 4/1984, s.34, ISSN 0580-0943
  2. Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa - Chronographia albo dziejopis Żywiecki, w którym rocznie dzieje spraw przeszłych starodawnych miasta Żywca y pobliskich iego mieysc znayduiąc s..., www.dbc.wroc.pl [dostęp 2017-11-21] (ang.).