Andrzej Komor

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Andrzej Komor
Dr inż. Andrzej Komor – przy hamowni do badań zespołu napędowego PARAFAN
Dr inż. Andrzej Komor – przy hamowni do badań zespołu napędowego PARAFAN
Kraj działania Polska, Stany Zjednoczone
Data urodzenia 1952
Data i miejsce śmierci 3 marca 1991
Colorado Springs
dr nauk technicznych
Specjalność: biomechanika sportu
Alma Mater Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej
Doktorat 1981
Instytut Sportu
Nauczyciel akademicki
Instytut Instytut Sportu
Uczelnia University of California
Instytucja Centrum Olimpijskie w Colorado Springs

Andrzej Komor (ur. 1952, zm. 3 marca 1991 w Colorado Springs) – polski i amerykański biomechanik.

Absolwent Mechaniki Stosowanej na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. Po ukończeniu studiów podjął pracę w Instytucie Sportu w Warszawie, gdzie kierował zespołem zajmującym się biomechaniką sportu a ściślej zastosowaniem symulacji komputerowej do biomechaniki. Tu także bronił pracę doktorską u prof. dr hab. inż. Janusza Morawskiego pod tytułem „Próba matematycznej optymalizacji wyczynowych technik ruchu w podnoszeniu ciężarów”[1]. Jego głównym obszarem zainteresowania stała się biomechanika, a zwłaszcza biomechanika w sporcie. Prace jego zdobyły znaczące zainteresowanie i wkrótce wyjechał na stypendium do Instytutu Sportu w Rzymie. Następnie otrzymał propozycje pracy na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis i Los Angeles oraz w Centrum Olimpijskim w Colorado Springs, gdzie rozpoczął innowacyjny projekt budowy tunelu aerodynamicznego.

W roku 1985 z inicjatywy dr inż. Andrzeja Komora na zmówienie włoskiej firmy lotniczej opracowano, wykonano i przeprowadzono badania spadochronu z napędem silnikowym – PARAFAN. Była to w tym czasie druga tego typu konstrukcja na świecie, a zastosowane tu rozwiązania konstrukcyjne zostały opatentowane.

Zginął 3 marca 1991 w katastrofie lotu United Airlines 585. Wracał z Denver, ze spotkania z Agencją NASA dotyczącego zaprojektowania i budowy w/w tunelu aerodynamicznego.

Po śmierci Andrzeja Komora dla podkreślenia jego dokonań, ustanowiony został konkurs i nagroda jego imienia dla młodych naukowców za prace wygłaszane na kongresach i sympozjach z zakresu symulacji komputerowej w biomechanice.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Mont Hubbard: Andrzej J. Komor (ang.). International Journal of Sport Biomechanics, 1991. [dostęp 2015-03-07].
  • Janusz M. Morawski. Doktor Andrzej Komor wspomnienie w dwudziestą rocznicę śmierci. „Atropomotoryka”, 2010. 
  • Janusz M. Morawski. Moja Teczka. Andrzej Komor: Uczeń – Badacz – Kontynuator – Przyjaciel. Cykl: Traktat o nie zawsze dobrej robocie (praca nie publikowana). . 
  • Morawski, J.M., Komor, A., Parfianowicz, L.. A method, test equipement and first results of body motion coordination studies. Internationales Symposium „Biomechanik und sportliche Leistung”, Kőln: 4-6.12.1980. In Schrift des Bundesinstituts fűr Sportwissenschaften, Band 40, 1980. . 
  • Morawski, J.M., Komor, A., Parfinowicz, L. (1981). Human engineering approach to body motion coordination studies. VIII Intern. Congress of Biomechanics, Nagoya (Japan): 20-24 VII 1981. s.105-110. Lecture accepted, not presented. Mentioned in: Congress Notes. .