Andrzej Olędzki (zm. ok. 1761)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Andrzej Olędzki herbu Rawicz (zm. ok. 1761) – sędzia grodzki, komisarz miński, chorąży krasnostawski (1731), kasztelan chełmski (1752-1754), właściciel dóbr kamienieckich.

Był synem Macieja Olędzkiego – właściciela nowo założonej wsi o nazwie Olendy. Należał do rodu Olędzkich, którzy wówczas posiadali swoje dobra także na terenie parafii domanowskiej, topiczewskiej i rudzkiej.

Źródła pisane z połowy XVIII wieku wspominają, że właścicielem dóbr kamienieckich koło Chełma wraz ze wsiami Udalec – (Turka (gmina w województwie lubelskim)), Ignatów, Natalina był Andrzej Olędzki – chorąży krasnostawski. Jako kasztelan chełmski brał udział w wielu misjach dyplomatycznych z polecenia sejmiku.

Andrzej Olędzki był trzykrotnie żonaty. Po raz pierwszy — z Katarzyną z Wolskich, córki Andrzeja i Marianny Wolskich, którzy ufundowali w Chełmie; klasztor i kościół reformatów, i wspólnie z Wacławem Rzewuskim nowy kościół parafialny pw. Rozesłania Świętych Apostołów.

Andrzej Olędzki miał z pierwszą żoną synów Franciszka (ok. 1745-1792), który był w zakonie Pijarów, i Michała Ignacego Franciszka Olędzkiego (1753-1803) herbu Rawicz, biskupa pomocniczego kijowskiego.

Po raz drugi wziął ślub z Marianną Gumowską – córką Franciszka Gumowskiego – oboźnego polnego koronnego i Doroty Gumowskiej. Trzeci ślub wziął z Konstancją Wereszczyńską h. Korczak.

W 1761 roku dobra Uher odziedziczył Michał Ignacy Franciszek Olędzki biskup pomocniczy kijowski (syn kasztelana chełmskiego Andrzeja Olędzkiego i Katarzyny z Wolskich. Nowy właściciel ufundował murowany dwór oraz dla parafii unickiej w Depułtyczach Ruskich drewnianą cerkiew.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Kasper Niesiecki, Herbarz polski Kaspra Niesieckiego S.J. 1846 s.309
  • Szymon Konarski, Kanoniczki warszawskie, 24.IV.1744-13.VIII.1944. wyd. Międzynarodowa Akademia Heraldyczna, 1952 s.102