Przejdź do zawartości

Andrzej Poczobut

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez ZéroBot (dyskusja | edycje) o 09:30, 29 sie 2011. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Andrzej Poczobut
{{{alt grafiki}}}
Andrzej Poczobut
Data i miejsce urodzenia

16 kwietnia 1973
Brzostowica Wielka

Zawód, zajęcie

dziennikarz

Andrzej Poczobut (biał. Андрэй Пачобут, Andrei Paczobut, ur. 16 kwietnia 1973 w Brzostowicy Wielkiej) – dziennikarz, publicysta i bloger związany z Grodnem, działacz mniejszości polskiej na Białorusi.

Życiorys

Pracował m.in. w grodzieńskich gazetach "Pahonia", "Dień", "Miestnoje Wriemia", "Głos znad Niemna" oraz ogólnokrajowym dzienniku niezależnym "Narodnaja Wola". Pełnił funkcję Redaktora naczelnego "Magazynu Polskiego na uchodźstwie" – czasopisma Związku Polaków na Białorusi pod kierownictwem Anżeliki Orechwo (wcześniej Andżeliki Borys). Jest aktywnym działaczem ZPB od lat 90. XX w. Zawsze twardo opowiadał się za zachowaniem pełnej niezależności organizacji od władz w Mińsku, ale w ramach ustawodawstwa Białorusi. Obecnie pełni obowiązki przewodniczącego Rady Naczelnej ZPB nieuznawanej przez władze w Mińsku[1]. Za działalność społeczną i dziennikarską wielokrotnie zatrzymywany i aresztowany[2][3][4][5].

Od 2006 roku jest korespondentem Gazety Wyborczej w Grodnie.

Należy do przeciwników prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki, którego reżim niejednokrotnie krytykował w swoich artykułach.

18 marca 2011 prokuratura obwodu grodzieńskiego postawiła mu zarzut o znieważenie Aleksandra Łukaszenki w szeregu artykułów w "Gazecie Wyborczej" na portalu "Biełorusskij Partizan" oraz w swoim prywatnym blogu[6]. 6 kwietnia 2011 został zatrzymany na 72 godziny[7], gdy próbował wyjechać do Mińska, by wziąć udział w połączeniu (przez telełącze) z przedstawicielstwa Komisji Europejskiej z delegacją Parlamentu Europejskiego ds. Białorusi, a następnie został osadzony w areszcie śledczym[8]. 5 lipca 2011 sąd w Grodnie skazał Andrzeja Poczobuta na 3 lata więzienia w zawieszeniu na okres 2 lat[9].

Jest ekspertem od spraw związanych z historią służb specjalnych ZSRR na terenie Zachodniej Białorusi oraz działalnością AK na tych terenach.

Jest żonaty, ma córkę i syna.

Linki zewnętrzne