Andrzej Wirga
Andrzej Wirga (ur. 1945) – polski ekonomista, działacz opozycji w PRL, przedstawiciel Solidarności Walczącej w Niemczech[1] .
Działania opozycyjne
[edytuj | edytuj kod]W 1981 roku Andrzej Wirga wyjechał służbowo z Polski do RFN wraz z żoną, gdzie miał przewodniczyć Sekcji Krajowej Pracowników Polskiego Związku Motorowego „Solidarność” oraz prowadzić dlań rozmowy z niemieckim Deutscher Gewerkschaftsbund. Po okresie służbowym zdecydował wraz z żoną zostać w Moguncji na urlopie, gdzie ich zastał stan wojenny w Polsce.
Po 13 grudnia wspólnie założyli charytatywny Hilfskomitee Solidarność (Komitet Pomocy Solidarności), w ramach którego prowadzili kartotekę rodzin internowanych i prześladowanych działaczy, po czasie rozwijając swoją niezależną działalność do polskiego podziemia. Za swoje starania Wirga otrzymał od Kornela Morawieckiego tytuł reprezentanta „Solidarności Walczącej” na całe Zachodnie Niemcy. W tym okresie organizował również przemyt materiałów i sprzętu dla podziemia poprzez firmy przewozowe we Frankfurcie nad Menem i Stuttgarcie.
Rozpracowywany w ramach podsprawy „Manda” w ramach Sprawy Operacyjnego Rozpracowania „Węże”.
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]Bibliografia
[edytuj | edytuj kod]- Paweł Zyzak, „Efekt Domina: Czy Ameryka Obaliła Komunizm w Polsce?”. Warszawa: Fronda, 2016. ISBN 978-83-807-9104-6.
- Norbert Wójtowicz, Współpraca „Grupy Logistycznego Wsparcia Podziemia” w Stuttgarcie z opozycją Niepodległościową w Polsce (1983–1989). „Przegląd Polsko-Polonijny”. 4 (1), s. 289, 2012. ISSN 2083-3121.