Anna Urbanowicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Anna Urbanowicz
Data i miejsce urodzenia 3 września 1942
Częstochowa
Posłanka II kadencji Sejmu
Okres od 5 lipca 1996
do 20 października 1997
Przynależność polityczna Unia Wolności

Anna Urbanowicz (ur. 3 września 1942 w Częstochowie) – polska polityk, nauczyciel, urzędnik samorządowy, posłanka na Sejm X, I i II kadencji.

Życiorys[edytuj]

Ukończyła w 1976 studia na Wydziale Nauczycielskim Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Od 1962 pracowała jako nauczycielka w szkole podstawowej w Częstochowie, potem w Skierniewicach, następnie w Łyszkowicach. W latach 80. aktywnie działała w Solidarności w województwie skierniewickim, była internowana w Ośrodku Odosobnienia dla Internowanych Kobiet w Gołdapi. Sprawowała mandat posłanki X kadencji z ramienia Komitetu Obywatelskiego, następnie I i (od 1996) II kadencji z listy Unii Demokratycznej. Na początku lat 90. pełniła funkcję wiceministra edukacji narodowej. Po 1993 pracowała jako dyrektor wydziału oświaty w Urzędzie Gminy Warszawa-Centrum.

Należała do UD i UW. Później nie udzielała się politycznie, w 2005 wzięła udział w organizowanym przez PO forum oświatowym. W 2008 została powołana do Rady Edukacji Narodowej, organu doradczego przy minister Katarzynie Hall.

Odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi (1981).

Bibliografia[edytuj]