Anna Urbanowicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Anna Urbanowicz
Data i miejsce urodzenia 3 września 1942
Częstochowa
Posłanka II kadencji Sejmu
Okres od 5 lipca 1996
do 20 października 1997
Przynależność polityczna Unia Wolności
Odznaczenia
Krzyż Wolności i Solidarności Złoty Krzyż Zasługi

Anna Maria Urbanowicz (ur. 3 września 1942 w Częstochowie) – polska polityk, nauczyciel, urzędnik samorządowy, posłanka na Sejm X, I i II kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończyła w 1976 studia na Wydziale Nauczycielskim Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Od 1962 pracowała jako nauczycielka w szkole podstawowej w Częstochowie, następnie w Skierniewicach, i Łyszkowicach. W latach 80. aktywnie działała w „Solidarności” w województwie skierniewickim, była internowana w Ośrodku Odosobnienia dla Internowanych Kobiet w Gołdapi.

Sprawowała mandat posłanki X kadencji z ramienia Komitetu Obywatelskiego, a następnie I i (od 1996) II kadencji z listy Unii Demokratycznej. Na początku lat 90. pełniła funkcję wiceministra edukacji narodowej. Po 1993 pracowała jako dyrektor wydziału oświaty w Urzędzie Gminy Warszawa-Centrum.

Należała do UD i Unii Wolności. Później nie udzielała się politycznie, w 2005 wzięła udział w organizowanym przez Platformę Obywatelską forum oświatowym. W 2008 została powołana do Rady Edukacji Narodowej, organu doradczego przy minister Katarzynie Hall.

Odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi (1981). W 2016 otrzymała Krzyż Wolności i Solidarności[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]