Anton Egon von Fürstenberg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Anton Egon von Fürstenberg

Anton Egon, książę Fürstenberg (ur. 23 kwietnia 1656 w Monachium, zm. 10 października 1716 w Wermsdorf) był saskim politykiem i dworzaninem. Z pochodzenia Bawarczyk.

Pochodził z południowoniemieckiej rodziny arystokratycznej, której wielu przedstawicieli robiło karierę biskupią. W latach 1671-1674 odbywał Grand Tour, w czasie której jego wuj biskup, a w przyszłości kardynał Wilhelm Egon von Fürstenberg przedstawił go królowi Francji Ludwikowi XIV.

Po osiągnięciu pełnoletności przebywał na dworze wiedeńskim, z którego został przejściowo wygnany w 1691.

Od 1697, dzięki wstawiennictwu saskiego kanclerza znalazł się na dworze drezdeńskim. Szybko został faworytem króla Augusta II (elektora saskiego Fryderyka Augusta I).

W latach 1697-1716 namiestnik królewski w Saksonii (gdy August II Mocny przebywał w Polsce). Intrygi, które prowadzili August Ferdinand von Pflugk, Fürstenberg i Jakob Heinrich von Flemming, spowodowały niełaskę kanclerza W.A. Beichlingena, którego wraz z braćmi i bliskimi przyjaciółmi aresztowano w kwietniu 1703 roku. Szefem kancelarii po Beichlingu został Oberhofmarschall August Ferdinand von Pflugk, choć bez tytułu kanclerskiego. Do 1706 gdy powołany został "Tajny Gabinet", na którego czele stanął Jakob Heinrich von Flemming, Pflugk rozdawał karty w saskiej polityce zagranicznej, blisko współpracując z Fürstenbergiem.

W 1705 roku, podczas trwania jarmarku w Lipsku w imieniu Augusta II Anton Egon von Fürstenberg i Friedrich Vitzthum von Eckstädt zaproponowali hrabinie Annie Konstancji Hoym zajęcie u jego boku stanowiska maîtresse en titre.

Był odznaczony Orderem Orła Białego[1].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Kawalerowie i statuty Orderu Orła Białego 1705-2008, 2008, s. 140.