Anton Fokker

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Anton Fokker
Ilustracja
Anton Fokker (1912)
Pełne imię i nazwisko

Anton Herman Gerard Fokker

Data i miejsce urodzenia

6 kwietnia 1890
Blitar

Data i miejsce śmierci

23 grudnia 1939
Nowy Jork

Zawód, zajęcie

konstruktor samolotów, producent

Anton Herman Gerard (Anthony) Fokker (ur. 6 kwietnia 1890 w Blitar w Holenderskich Indiach Wschodnich, zm. 23 grudnia 1939 w Nowym Jorku w USA) – holenderski pionier lotnictwa, konstruktor i producent samolotów. W 1925 skonstruował pierwszy trójsilnikowy samolot pasażerski[1].

W 1911 skonstruował swój pierwszy samolot de Spin („Pająk”). Ta konstrukcja wkrótce zakończyła swój żywot na drzewie, jednakże w kolejnych wersjach Spina Fokker poprawiał wady konstrukcji i udoskonalał swój projekt. Właśnie w drugiej wersji Spina Anthony Fokker zdobył licencję pilota. W 1912 otworzył swoje pierwsze przedsiębiorstwo lotnicze w Niemczech w niewielkiej miejscowości pod Berlinem. Zaprojektował również synchronizator karabinu maszynowego.

Po zakończeniu I wojny światowej Traktat wersalski narzucił na Niemcy szereg ograniczeń związanych z rozwojem lotnictwa. Fokker przeniósł się więc do Holandii, gdzie w 1919 r. założył w Amsterdamie nowe przedsiębiorstwo o firmie Fokker i zainteresował się bardziej samolotami cywilnymi. Wkrótce wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie w 1922 r. uzyskał obywatelstwo amerykańskie i otworzył amerykańską filię swego przedsiębiorstwa pod nazwą Atlantic Aircraft.

W 1927 r. A. Fokker ożenił się w Nowym Jorku z Violet Austman, która zmarła w niewyjaśnionych do końca okolicznościach, na skutek upadku w jednym z hoteli dwa lata później.

Zmarł w Nowym Jorku na zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych w wieku 49 lat. W 1940 r. jego prochy zostały przewiezione do Driehuis, gdzie zostały pochowane w grobowcu rodzinnym.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zofia Bydlińska-Czernuszczyk, Ewa Maziarska, Wanda Ostrowska, Edward Jewdokimow, Waldemar Gorlewski, Encyklopedia Gazety Wyborczej, Wydawnictwo Naukowe PWN, ISBN 83-89651-35-1 Tom 5.