Antoni Orleański (książę Galliera)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Antoni Orleański
Infante Antonio, Duke of Galliera.jpg
książę Galliera
Okres panowania od 1890
do 24 grudnia 1930
Dane biograficzne
Dynastia Burbonowie orleańscy
Urodziny 23 lutego 1866
Sewilla
Śmierć 24 grudnia 1930
Paryż
Ojciec Antoni Orleański (książę Montpensier)
Matka Ludwika Ferdynanda Burbon
Żona Eulalia Burbon
Dzieci Alfons,
Ludwik Ferdynand,
Roberta
Galeria w Wikimedia Commons Galeria w Wikimedia Commons
Infantka Eulalia (siedzi w centrum) i jej małżonek książę Galliera

Antoni Orleański, właśc. Antonio Maria Luis Felipe Juan Florencio de Orléans y Borbon (ur. 23 lutego 1866 w Sewilli, zm. 24 grudnia 1930 w Paryżu) – infant hiszpański, książę Galliera.

Urodził się jako najmłodszy syn Antoniego Orleańskiego i Ludwiki Ferdynandy Burbon, ale jako jedyny dożył wieku dorosłego. Jego ojciec był najmłodszym synem króla Francuzów Ludwika Filipa I – księciem Francji i Montpensier. Jego matka była młodszą córką króla Hiszpanii Ferdynanda VII – infantką Hiszpanii i siostrą królowej Izabeli II.

Kiedy Antoni miał dwa lata w wyniku rewolucji jego ciotka została obalona, a cała jego rodzina musiała opuścić Hiszpanię. Rewolucja została częściowo sfinansowana przez ojca Antoniego, który w zamian za obietnicę wprowadzenia liberalnych reform miał nadzieję otrzymać tron po obalonej Izabeli II. Nic nie wyszło z jego planów i on również musiał uciekać z Hiszpanii. Młody Antoni wychowywał się zagranicą aż w grudniu 1874 zamach stanu generała Arsenio Martínez-Campos przywrócił monarchię i wyniósł na tron Alfonsa II, syna Izabeli II. Kilka miesięcy po restauracji, rodzina Antoniego dostała zgodę na powrót do kraju i zamieszkała w sewilskim Palacio San Telmo. W 1878 król Alfons XII poślubił starszą siostrę Antoniego – Marię de las Mercedes i dwie gałęzie rodziny królewskiej na dobre się pogodziły.

Małżeństwo[edytuj | edytuj kod]

6 marca 1886 w Madrycie Antoni ożenił się ze swoją siostrą cioteczną – infantką Eulalią Hiszpańską, córką Izabeli II i siostrą Alfonsa XII. Para miała troje dzieci:

Dzięki temu małżeństwu Antoni znalazł się w bliskim otoczeniu króla. W 1892 towarzyszył żonie w podróży na Kubę i do Stanów Zjednoczonych z okazji 400. rocznicy odkrycia Ameryki przez Krzysztofa Kolumba. Małżeństwo Antoniego nie należało jednak do szczęśliwych i para rozstała się krótko po powrocie do Hiszpanii. Akt separacji podpisali 31 maja 1901 przez hiszpańskim konsulem generalnym w Paryżu.

Książę Galliera[edytuj | edytuj kod]

W 1895 król Włoch Umberto I nadał Antoniemu tytuł następcy księstwa Galliera. Księstwo to ojciec Antoniego odziedziczył w 1888, po śmierci Marii Brignole-Sale, ale dopiero teraz syn i następca Marii, Filip la Renotière von Ferrary (1850–1917), zrzekł się tytułu.

W 1900 Antoni poznał w londyńskim hotelu Savoy Marie-Louise Le Manac'h (1869–1949), wdowę po Simon Guggenheim a o ich romansie mówiono w Londynie, Paryżu i Sewilli. Przez lata książę prowadził wystawny tryb życia i trwonił rodzinną fortunę podczas gdy jego była żona żyła w biedzie. W 1919 musiał sprzedać swoje włoskie ziemie i został mu sam tytuł. Zmarł w Paryżu w biedzie. Jego szczątki pochowano w panteonie książąt hiszpańskich w Escorialu.

Poprzednik
Antoni Orleański
Orleans galliera.svg Książę Galliera
1890-1930
Orleans galliera.svg Następca
Alfons Orleański