Maria de las Mercedes Orleańska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Maria de las Mercedes Orleańska
Ilustracja
Wizerunek herbu
Królowa Hiszpanii
Okres od 23 stycznia 1878
do 26 czerwca 1878
Jako żona Alfonsa XII
Następczyni Maria Krystyna Austriacka
Dane biograficzne
Data i miejsce urodzenia 24 czerwca 1860
Madryt
Data i miejsce śmierci 26 czerwca 1878
Madryt
Ojciec Antoni Orleański, książę Montpensier
Matka Ludwika Ferdynanda Burbon
Mąż Alfons XII Burbon
Odznaczenia
Dama Orderu Królowej Marii Luizy (Hiszpania)

Maria de las Mercedes Orleańska, właśc. María de las Mercedes Isabel Francisca de Asís Antonia Luisa Fernanda Felipa Amalia Cristina Francisca de Paula Ramona Rita Cayetana Manuela Juana Josefa Joaquina Ana Rafaela Filomena Teresa Santísima Trinidad Gaspara Melchora Baltasara de Todos los Santos de Orléans y Borbón (ur. 24 czerwca 1860 w Madrycie, zm. 26 czerwca 1878 tamże) – królowa Hiszpanii.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Była córką Antoniego Orleańskiego, księcia Montpensier oraz jego żony Ludwiki Ferdynandy Burbon. Jej dziadkiem ze strony ojca był król Francji Ludwik Filip I, a dziadkiem ze strony matki król Hiszpanii Ferdynand VII.

Mimo że Mercedes była księżniczką francuską, była również infantką hiszpańską (była siostrzenicą i córką chrzestną królowej Izabeli II, a jej ojciec z okazji ślubu z jej matką otrzymał tytuł Infanta Antoniego Hiszpańskiego). Mercedes całe swoje dzieciństwo spędziła w pałacu San Telmo w Sewilli (w Andaluzji). Jej rodzina nie była mile widziana w Madrycie z powodu ambicji jej ojca zostania królem Hiszpanii. Mercedes była niezwykle blisko ze swoim rodzeństwem, ale szczególnie ze starszym od niej o rok bratem Ferdynandem, który zmarł, kiedy miała 13 lat. Mercedes miała jeszcze dwie starsze ukochane siostry – księżniczkę Izabelę (która w 1864 poślubiła swojego brata stryjecznego Filipa, hrabiego Paryża) i Marię Amelię (zmarłą w 1870, w wieku 19 lat), oraz młodszą siostrę Marię Krystynę (zmarłą niedługo po śmierci Mercedes w 1878).

Katedra Alumdena w Madrycie

W latach 60. XIX wieku, w Hiszpanii miał miejsce kryzys demokratyczny, na skutek którego ciotka Mercedes – Izabela II została obalona. Rodzina Mercedes musiała udać się na wygnanie. Właśnie podczas wygnania w 1872, 12-letnia Mercedes spotkała po raz pierwszy swojego brata ciotecznego – Alfonsa, księcia Asturii. Mercedes i Alfons wkrótce pokochali się. W 1876, kiedy Alfons został królem, ogłosił publicznie, że zamierza poślubić 16-letnią Mercedes. Przeciwna temu małżeństwu była większość Rodziny Królewskiej, zwłaszcza królowa Izabela II, która zaplanowała ożenić syna z infantką Blanką (1866-1935), córką jej rywala Karola, księcia Madrytukarlistowskiego pretendenta do tronu. Jednak Alfons jako król miał decydujące słowo.

23 stycznia 1878 roku Mercedes wyszła za mąż za króla Hiszpanii Alfonsa XII. Zaraz po miesiącu miodowym pary stało się jasne, że Mercedes cierpi na gruźlicę. Małżeństwo potrwało jedynie sześć miesięcy, podczas których Mercedes poroniła. Królowa zmarła dwa dni po swoich osiemnastych urodzinach, nie odzyskawszy przytomności. Alfons bardzo przeżył śmierć żony, ale aby zapewnić ciągłość dynastii, rok później ożenił się po raz drugi, z Marią Krystyną Habsburg.

Mercedes została pochowana w Eskurialu, ale nie w krypcie królewskiej (tam chowane są tylko królowe, które urodziły królów Hiszpanii). Mercedes była inicjatorką wybudowania Katedry Almudena, nowego kościoła naprzeciw Palacio Real, w Madrycie, którego budowę planowano już od XVI wieku.

Poprzednik
Maria Wiktoria del Pozzo della Cisterna
Escudo de armas de Carlos III de España Toisón y Gran Cruz 2.svg Królowa Hiszpanii
1878
Escudo de armas de Carlos III de España Toisón y Gran Cruz 2.svg Następca
Maria Krystyna Austriacka