Antropologia religii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Antropologia religii – dział antropologii kulturowej zajmujący się zależnością między cechami społeczeństw, a wyznawaną przez nie religią. Często mylona jest z antropologią religijną.

Jedną z bardziej aktywnych uczonych na polu antropologii religii w XX w. była zmarła w 2007 r. w wieku 86 lat Brytyjka Mary Douglas, profesor najstarszej londyńskiej uczelni University College. Należała do szkoły, zwanej „antropologiczną nowoczesnością” (Antropologiacal modernism), której inicjatorem był Bronisław Malinowski, prof. londyńskiej School of Economics[1]. W Polsce antropologią religii zajmował się m.in. prof. Andrzej Wierciński. W jego zainteresowania wchodziła m.in. analiza rozwoju świadomości religijnej człowieka. Według niego dokonywał się on według następujących etapów:

  1. magiczno-religijny
  2. filozoficzny
  3. naukowy („in statu nascendi”)[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ronald Hendel (University of California, Berkley). Mary Douglas and anthropological modernism. „The Journal of Hebrew Scriptures”. 8 (2008). s. 11. DOI: 10.5508/jhs.2008.v8.a8. ISSN 1203-1542. 
  2. Andrzej Wierciński: Antropologiczna koncepcja rozwoju światopoglądowego ludzkości. W: Tenże: Magia i religia. Szkice z antropologii religii. s. 95.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]