Antylopa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Od góry: nilgau indyjski (z lewej), gazela dorkas (w środku), garna (z prawej),
u dołu:suhak (z lewej) i springbok (z prawej)
Impale (Aepyceros melampus)

Antylopy - nazwa potoczna grupy kilkudziesięciu gatunków parzystokopytnych ssaków z rodziny krętorogich (pustorożców) oraz jednego gatunku z rodziny widłorogich - antylopa widłoroga (Antilocapra americana). Największe antylopy mają 1,75 metra, a ich waga dochodzi do 950 kg. Małe antylopy nazywa się potocznie gazelami. Antylopy w warunkach naturalnych zamieszkują Afrykę, Azję i Amerykę Północną (antylopa widłoroga). Kilka gatunków introdukowano do Ameryki Północnej i Południowej. Często spotykane w ogrodach zoologicznych.

Niektóre gatunki antylop[edytuj]

Jest około 90 gatunków antylop w ponad 30 rodzajach, z których 15 jest zagrożonych. Obejmują:

Adaks (Addax nasomaculatus) - afrykańska antylopa pustynna z rodziny krętorogich. Zamieszkuje Saharę od Mauretanii do Sudanu. Obecnie adaks należy do najrzadszych antylop.

Bawolec (Alcelaphus buselaphus) - duża antylopa z rodziny krętorogich. Występuje w Afryce środkowej i południowej, na sawannach i stepach, na terenach równinnych i górzystych.

Bejsa (Oryx gazella beisa) - duża antylopa z rodziny krętorogich, podgatunek oryksa. Zamieszkuje górzyste tereny Afryki Wschodniej.

Bongo (Tragelaphus euryceros) - antylopa z rodziny pustorożców, o ubarwieniu rdzawobrązowym z poprzecznymi, białymi pręgami, z mocnymi, lirowato wygiętymi rogami występującymi u obu płci. Zamieszkuje środkowoafrykańskie lasy i stoki gór.

Garna (Antilope cervicapra) - niewielka antylopa z rodziny pustorożców, zaliczana do gazel, bardzo szybka i zwinna, o rogach prostych, lekko śrubowatych, występujących tylko u samców. Zamieszkuje otwarte tereny wschodniej części Indii.

Gazela - rodzaj zwierząt z rodziny pustorożców, bardzo zwinne i szybkie, wyróżnione w grupie antylop ze względu na małe rozmiary, smukłą, delikatną budowę. Zamieszkują pustynie i stepy Afryki i Azji.

Gnu pręgowane (Connochaetes taurinus) - antylopa o głowie podobnej do krowiej, z tułowia, grzywy i ogona — do konia. Żyje na równinach południowej i wschodniej Afryki.

Eland (Taurotragus oryx) - zwierzę z rodziny krętorogich, największa z antylop, ubarwienie brunatno-rude z poprzecznymi białymi paskami. Występuje w równikowej i południowej Afryce.

Kama (Alcelaphus buselaphus caama) - zwierzę z rodziny krętorogich, podgatunek antylopy krowiej występujący w południowej Afryce w rezerwatach.

Kudu wielkie (Tragelaphus strepsiceros) - antylopa o płowym umaszczeniu, z kilkoma poprzecznymi, białymi pręgami; samiec ma długie, kręcone rogi. Zamieszkuje stepy Afryki wschodniej, w dużym stopniu wytępiona.

Niala grzywiasta (Tragelaphus angasii) - antylopa występująca w południowej Afryce, słowo „grzywiasta” w nazwie gatunku pochodzi od długich włosów, które można zaobserwować na szyi i brzuchu samca.

Nilgau indyjski (Boselaphus tragocamelus) - największa antylopa azjatycka zamieszkująca subkontynent indyjski.

Springbok (Antidorcas marsupialis) - mała (75 cm w kłębie), brązowo-biała gazela. Zamieszkuje południową i południowo-zachodnią Afrykę, w dużym stopniu wytępiona.

Suhak (Saiga tatarica) - zwierzę z rodziny krętorogich, zaliczane do antylop, o żółtawoszarej sierści, dużej głowie, silnie wydętym nosie; zamieszkuje w małych stadach stepy i półpustynie środkowej Azji i regionu podkaukaskiego.

Zobacz też[edytuj]