Apartament

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Apartamentowce w Bristolu (2004)
Apartamentowiec Wstęga Warty w Poznaniu

Apartament – wielopokojowe mieszkanie w wysokim standardzie lub zespół pomieszczeń przeznaczonych dla potrzeb jednego użytkownika np. w hotelu. Nazwa pochodzi od francuskiego appartement oznaczającego większe mieszkanie, które z kolei wywodzi się z włoskiego appartare (oddzielić)[1].

Cechy odróżniające apartament od mieszkania[edytuj | edytuj kod]

Według typologii opracowanej przez niektóre firmy[2], apartament, jako luksusowe mieszkanie, powinien wyróżniać się prestiżową lokalizacją, dobrą architekturą, jakością użytych materiałów oraz wielkością. Apartament zlokalizowany jest zwykle w dzielnicy uznawanej za prestiżową, najczęściej blisko centrum miasta i obiektów użyteczności publicznej. Za apartament uważa się powierzchnie mieszkalne mające co najmniej około 100 m2 (wyjątkowo powyżej 95 m2)[3].

Budynki mieszkalne o charakterze apartamentowym cechują się zazwyczaj niepowtarzalną architekturą, często zaprojektowaną przez renomowanych architektów. W ich wnętrzach często znajdują się obszerne hol wraz z recepcją, miejsca parkingowe dla mieszkańców i ich gości oraz winda zapewniająca dostęp do wszystkich poziomów, włącznie z garażem. Ponadto, dba się o zabezpieczenia obiektu, aby zapewnić bezpieczeństwo jego mieszkańców.[4]

W większych kompleksach mieszkalnych często oferowane są różnorodne udogodnienia sportowo-rekreacyjne, które pozwalają mieszkańcom na aktywny tryb życia i relaks. Mogą to być baseny, siłownie, tereny rekreacyjne czy nawet spa.[5]

Projektanci i budowniczowie apartamentów często sięgają po wysokiej jakości materiały, takie jak kamień naturalny, stal nierdzewna czy wyjątkowe gatunki drewna[6], aby stworzyć eleganckie i trwałe wykończenia. Standardowe wyposażenie apartamentów często obejmuje systemy klimatyzacji oraz zaawansowane technologie z zakresu inteligentnych domów, które pozwalają na zdalne sterowanie oświetleniem, klimatyzacją i innymi funkcjami.

Charakterystyczną cechą apartamentów jest większa niż w standardowych mieszkaniach wysokość pomieszczeń (co najmniej 275 cm) oraz ich rozkład. Typowy plan apartamentu zbliżony jest do prostokąta, a rozkład pomieszczeń uwzględnia takie elementy jak np. atrakcyjny widok z okien (krajobraz, ciekawa architektura, itp)[7]. Współcześnie nazwa apartament jest często nadużywana, szczególnie przez deweloperów, którzy określają tym mianem mieszkania niespełniające wymienionych kryteriów.

Wśród apartamentów można wyróżnić podsegment apartamentów luksusowych.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Władysław Kopaliński: Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych. Wiedza Powszechna, 1989.
  2. Katarzyna Kamińska: Co jest jeszcze mieszkaniem, a co już apartamentem. REAS, 2015-09-03. [dostęp 2016-11-18].
  3. Które mieszkanie to apartament?, www.prawo.pl [dostęp 2020-04-12] (pol.).
  4. Definicja Apartamentu – Jaki lokal to Apartament? | LuksusoweMieszkania.pl, luksusowemieszkania.pl [dostęp 2023-09-21].
  5. Property Group Sp, Apartament, co to jest - definicja i charakterystyka, Rynek Pierwotny [dostęp 2023-09-21] (pol.).
  6. Piękna elewacja, nowoczesne rozwiązania techniczne czy drogie materiały wykończeniowe? Podpowiadamy, jak rozpoznać apartament najwyższych standardów, Businessinsider, 22 stycznia 2020 [dostęp 2023-09-21] (pol.).
  7. Iwona Dwornik: Czym różni się apartament od zwykłego mieszkania?. ABCNieruchomosci.pl. [dostęp 2016-11-18].