Aplikacja (prawo)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy prawa. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.

Aplikacja – praktyka absolwenta studiów prawniczych, mająca na celu przygotować go do wykonywania poszczególnych zawodów prawniczych. Praktyka ta odbywa się w miejscach i w czasie określonym szczegółowymi przepisami i kończy się zdaniem stosownego egzaminu państwowego. Celem aplikacji jest przygotowanie aplikanta do należytego i samodzielnego wykonywania zawodu.

Aplikacja w Polsce[edytuj | edytuj kod]

W Polsce aplikant do zawodów prawniczych musi być nieskazitelnego charakteru, korzystać z pełni praw publicznych, mieć ukończone z tytułem magistra wyższe studia prawnicze polskie albo zagraniczne uznawane w Polsce. Na aplikację przyjmuje się osoby, które złożyły egzamin konkursowy.

Aplikacje prawnicze
Rodzaj aplikacji Zdobywany zawód Czas trwania
adwokacka adwokat 3 lata
radcowska radca prawny 3 lata
ogólna referendarz sądowy 1 rok
sądowa sędzia 4 lata (30 miesięcy zajęcia i praktyki oraz 18 miesięcy stażu na stanowisku referendarza sądowego)
prokuratorska prokurator 2 lata i 6 miesięcy
komornicza komornik 2 lata
notarialna notariusz 3 lata 6 miesięcy
legislacyjna legislator 1 rok i 6 miesięcy
dyplomatyczno-konsularna dyplomata 1 rok
kontrolerska kontroler 1 rok

Aby ukończyć aplikację, należy przejść cykl szkoleniowy przewidziany programem aplikacji, na który składają się zajęcia teoretyczne (najczęściej raz w tygodniu) oraz zajęcia praktyczne w sądach, prokuraturach, urzędach lub kancelariach prawnych. Ukończenie aplikacji daje możliwość podejścia do egzaminu zawodowego. Po pozytywnym złożeniu egzaminu nabywa się uprawnienia zawodowe. Na mocy ustawy z dnia 23 stycznia 2009[1] oraz nieobowiązującego już rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 16 kwietnia 2009[2] utworzono Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie, w której odbywają się zajęcia dla aplikantów sądowych i prokuratorskich.

Aplikacja jest także elementem kształcenia kuratora sądowego i rzecznika patentowego. Do tych aplikacji mogą podejść nie tylko osoby posiadające tytuł magistra prawa, ale też odpowiednio: magistra pedagogiki, psychologii lub socjologii oraz tytuł inżyniera. Nabór na aplikację rzecznikowską, trwającą 3 lata, odbywa się także co 3 lata[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Scale of justice gold.png Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć prawnych w Wikipedii.