Aplikacja (prawo)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
 Ten artykuł dotyczy prawa. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.

Aplikacja – praktyka absolwenta studiów prawniczych, mająca na celu przygotować go do wykonywania poszczególnych zawodów prawniczych. Praktyka ta odbywa się w miejscach i w czasie określonym szczegółowymi przepisami i kończy się zdaniem stosownego egzaminu państwowego.

Celem aplikacji jest przygotowanie aplikanta do należytego i samodzielnego wykonywania zawodu.

Aplikant do zawodów prawniczych musi być nieskazitelnego charakteru, korzystać z pełni praw publicznych, mieć ukończone z tytułem magistra wyższe studia prawnicze polskie albo zagraniczne uznawane w Polsce. Na aplikację przyjmuje się osoby, które złożyły egzamin konkursowy.

Aplikacje prawnicze
Rodzaj aplikacji Zdobywany zawód Czas trwania
adwokacka adwokat 3 lata
radcowska radca prawny 3 lata
doradca podatkowy doradca podatkowy 2 lata[1]
ogólna referendarz sądowy 1 rok
sądowa sędzia 4 lata (30 miesięcy zajęcia i praktyki oraz 18 staż na stanowisku referendarza)
prokuratorska prokurator 2 lata i 6 miesięcy
komornicza komornik 2 lata
notarialna notariusz 3 lata 6 miesięcy
legislacyjna legislator 1 rok i 6 miesięcy

Aby ukończyć aplikację, należy przejść cykl szkoleniowy przewidziany programem aplikacji, na który składają się zajęcia teoretyczne (najczęściej raz w tygodniu) oraz zajęcia praktyczne w sądach, prokuraturach, urzędach lub kancelariach prawnych. Ukończenie aplikacji daje możliwość podejścia do egzaminu zawodowego, składającego się z części pisemnej i ustnej. Po pozytywnym złożeniu egzaminu nabywa się uprawnienia zawodowe.

Obecnie należy również odbyć aplikację, aby móc wykonywać zawód sądowego kuratora zawodowego, mówi się wtedy o aplikacji kuratorskiej. W tym przypadku nie jest wymagane tylko posiadanie tytułu magistra prawa, lecz dopuszczalny jest również tytuł magistra pedagogiki, psychologii lub socjologii.

W ostatnim czasie weszły w życie przepisy wprowadzające istotne zmiany do modelu obecnych aplikacji prawniczych. Między innymi, na mocy ustawy z dnia 23 stycznia 2009[2] oraz rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 16 kwietnia 2009[3], utworzono Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie, w której odbywają się zajęcia dla aplikantów sądowych i prokuratorskich.

Przypisy

Scale of justice gold.png Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć prawnych w Wikipedii.