Apostasia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Apostasia
Ilustracja
Apostasia wallichii
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad Euphyllophyta
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad jednoliścienne
Rząd szparagowce
Rodzina storczykowate
Podrodzina Apostasioideae
Rodzaj Apostasia
Nazwa systematyczna
Apostasia Blume
Bijdr. 423. 20 Sep-7 Dec 1825[2]
Typ nomenklatoryczny
A. odorata Blume[2]

Apostasiarodzaj roślin jednoliściennych z rodziny storczykowatych (Orchidaceae), jeden z dwóch reprezentujących najstarszą filogenetycznie grupę w obrębie rodziny. Rodzaj obejmuje 7 gatunków naziemnych roślin występujących na obszarze od północno-wschodnich Indii, Nepalu i Bhutanu, po południe Japonii na północy oraz Nową Gwineę i północną Australię na południu i wschodzie[3].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Pokrój
Rośliny zielne, wyprostowane i nagie[3].
Łodyga
Kłącze okryte łuskami. Łodyga prosta, dość szczupła, pojedyncza lub rozgałęziona, ulistniona[3].
Korzenie
Wyrastają z kłącza i częściowo mają charakter podporowy, czasem też są bulwiasto zgrubiałe[3].
Liście
Skupione u nasady łodygi lub równomiernie rozmieszczone. Ich blaszka liściowa jest składana i zazwyczaj podwinięta wzdłuż brzegów na szczycie przechodząc w rurowo zwinięty wąs. Blaszka liściowa u nasady zwęża się obejmując łodygę[3].
Kwiaty
Zebrane w kwiatostan zwykle szczytowy, zwykle rozgałęziony, łukowato wygięty lub przewisający. Przysadki są zwykle drobne. Kwiaty wyprostowane (nie są przekręcone o 180° jak kwiaty większości storczykowatych), są niemal promieniste. Słupek z zalążnią trójkomorową, niezbyt różniącą się od szypułki kwiatowej. Szyjka słupka jest cylindryczna i zakończona główkowatym znamieniem. Listki okwiatu niemal niezróżnicowane, nieco mięsiste, barwy od białej do żółtej. Prętosłup prosty lub wygięty, z 2 płodnymi pręcikami, czasem z centralnym prątniczkiem. Główki pręcika obejmują słupek i składają się z dwóch pylników o równej, a czasem wyraźnie różnej długości. Nitki pręcików są zwykle krótkie i przylegające do słupka. Pyłek pozostaje luźny – nie jest skupiony w pyłkowiny[3].
Owoce
Torebka wąskocylindryczna, płytko trójżebrowa. Dojrzałe nasiona są czarne, okryte twardą łupiną nasienną[3].

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Pozycja systematyczna według Angiosperm Phylogeny Website (aktualizowany system APG IV z 2016)

Jeden z dwóch rodzajów (siostrzanym jest Neuwiedia Blume) w podrodzinie Apostasioideae Horaninov, stanowiącej klad bazalny rodziny storczykowatych (Orchidaceae). Storczykowate są z kolei kladem bazalnym w rzędzie szparagowców Asparagales w obrębie jednoliściennych[1][4].

Wykaz gatunków[5]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2012-06-28].
  2. a b Apostasia (ang.). W: Index Nominum Genericorum (ING) [on-line]. Smithsonian National Museum of Natural History. [dostęp 2012-06-28].
  3. a b c d e f g Xinqi Chen, Stephan W. Gale & Phillip J. Cribb: Apostasia (ang.). W: Flora of China [on-line]. eFloras.org. [dostęp 2012-06-28].
  4. Florida Museum of Natural History: Orchid Tree: a phylogeny of epiphytes (mostly) on the tree of life (ang.). [dostęp 2010-08-01].
  5. Apostasia. W: The Plant List [on-line]. [dostęp 2012-06-28].