Neuwiedia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Neuwiedia
Ilustracja
Neuwiedia veratrifolia
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad Euphyllophyta
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad jednoliścienne
Rząd szparagowce
Rodzina storczykowate
Podrodzina Apostasioideae
Rodzaj Neuwiedia
Nazwa systematyczna
Neuwiedia Blume
De Nov. Fam. Expos. 12. Aug (sero) 1833; Tijdschr. Natuurl. Gesch. Physiol. 1: 140. 1834[2]
Typ nomenklatoryczny
A. veratrifolia Blume[2]

Neuwiediarodzaj roślin jednoliściennych z rodziny storczykowatych (Orchidaceae), jeden z dwóch reprezentujących najstarszą filogenetycznie grupę w obrębie rodziny. Rodzaj obejmuje 9 lub 10 gatunków naziemnych roślin występujących na obszarze od południowo-wschodnich Chin, poprzez południowo-wschodnią Azję po Nową Gwineę i wyspy południowo-zachodniego Pacyfiku[3].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Pokrój
Rośliny zielne, wyprostowane, owłosione[3].
Łodyga
Kłącze zwykle odgięte, przynajmniej częściowo wsparte na kilku tęgich korzeniach powietrznych. Łodyga prosta, sztywna i u nasady nieco drewniejąca, nie rozgałęziona[3].
Liście
W liczbie od kilku do licznych wyrastają raczej równomiernie na łodydze. Ich długa blaszka liściowa jest składana, u nasady zwęża się na kształt ogonka obejmującego łodygę[3].
Kwiaty
Zebrane w wyprostowany, groniasty kwiatostan szczytowy. Na łodydze pod kwiatostanem obecne są łuskowate listki (sterylne przysadki). Przysadki wspierające kwiaty są większe i zielone. Kwiaty są przekręcone o 180° (jak kwiaty większości storczykowatych), jednak są niemal promieniste, a ich listki okwiatu są słabo zróżnicowane i zwykle stulone. Listki zewnętrznego okółka są nieco mięsiste. Listki okółka wewnętrznego są nieco bardziej okazałe i mają nieco inny kształt. Prętosłup jest prosty, z 3 płodnymi pręcikami, przy czym środkowy jest zwykle krótszy od bocznych. Ich pylniki cechują się zwykle nierówną długością. O ile główki pręcików są wolne, to ich nitki przylegają do słupka. Pyłek pozostaje luźny – nie jest skupiony w pyłkowiny. Słupek jest wąskocylindryczny, na szczycie z nieco powiększonym znamieniem[3].
Owoce
Torebka sucha i pękająca lub jagoda. Dojrzałe nasiona są czarne, okryte twardą łupiną nasienną, czasem z wydłużonymi przydatkami na obu końcach[3].

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Pozycja systematyczna według Angiosperm Phylogeny Website (aktualizowany system APG IV z 2016)

Jeden z dwóch rodzajów (siostrzanym jest Apostasia Blume) w podrodzinie Apostasioideae Horaninov, stanowiącej klad bazalny rodziny storczykowatych (Orchidaceae). Storczykowate są z kolei kladem bazalnym w rzędzie szparagowców Asparagales w obrębie jednoliściennych[1][4].

Wykaz gatunków[5]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2017-10-23].
  2. a b Apostasia (ang.). W: Index Nominum Genericorum (ING) [on-line]. Smithsonian National Museum of Natural History. [dostęp 2012-06-28].
  3. a b c d e f Xinqi Chen, Stephan W. Gale & Phillip J. Cribb: Neuwiedia (ang.). W: Flora of China [on-line]. eFloras.org. [dostęp 2012-06-28].
  4. Florida Museum of Natural History: Orchid Tree: a phylogeny of epiphytes (mostly) on the tree of life (ang.). [dostęp 2010-08-01].
  5. / Neuwiedia. W: The Plant List [on-line]. [dostęp 2012-06-28].