Ara żółtolica

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ara żółtolica
Orthopsittaca manilatus[1]
(Boddaert, 1783)
Ilustracja
Ara żółtolica w Brazylii
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Gromada

ptaki

Podgromada

Neornithes

Infragromada

ptaki neognatyczne

Rząd

papugowe

Rodzina

papugowate

Podrodzina

papugi neotropikalne

Plemię

Arini

Rodzaj

Orthopsittaca
Ridgway, 1912

Gatunek

ara żółtolica

Synonimy
  • Ara manilata (Boddaert, 1783)[1]
  • Orthopsittaca manilata (Boddaert, 1783)[1]
  • Psittacus manilatus Boddaert, 1783[2]
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[3]
Status iucn3.1 LC pl.svg
Zasięg występowania
Mapa występowania

Ara żółtolica[4] (Orthopsittaca manilatus) – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny papugowatych (Psittacidae), zamieszkujący Amerykę Południową. Jest największą z tzw. ar miniaturowych. Nie jest zagrożona. W hodowli rzadko spotykana[5].

Taksonomia

Gatunek ten należy do podrodziny papug neotropikalnych. Jest jedynym przedstawicielem rodzaju Orthopsittaca[4][6]. Nie wyróżnia się podgatunków[2][6].

Osobnik młodociany (Peru)
Wygląd

Papugi te mierzą około 46 cm i ważą ok. 300 g[5]. Upierzenie głównie zielone, wierzch głowy niebieski, na twarzy goła, szorstka, żółta skóra. Dziób szary/czarny, tęczówki brązowe[5].

Zasięg występowania

Ara żółtolica zamieszkuje Amerykę Południową, głównie Nizinę Amazonki i region Gujana. Występuje od Kolumbii i Trynidadu, aż po Peru, Boliwię, centralną Brazylię i północno-zachodnie Cerrado.

Ekologia

Gatunek ten jest w dużej mierze zależny od palmy Mauritia flexuosa, której owocami się żywi. Palmy te występują na terenach bagiennych lub sezonowo zalewanych. Ara żółtolica występuje również w gęstych wilgotnych lasach, lasach galeriowych oraz na otwartych sawannach i łąkach[5].

Oprócz owoców Mauritia flexuosa zjada też jagody i inne owoce, zwłaszcza Euterpe i Roystonea oleracea[5].

Sezon lęgowy w zależności od miejsca występowania: na Trynidadzie przypada na luty i wrzesień, w Kolumbii luty–maj, w Gujanie luty–czerwiec. Gniazduje w dziuplach. W zniesieniu 2–4 jaja; w niewoli ich inkubacja trwa około 25 dni[5].

Status

IUCN uznaje arę żółtolicą za gatunek najmniejszej troski (LC – least concern) nieprzerwanie od 1988 roku. Liczebność populacji nie została oszacowana, ale ptak ten opisywany jest jako dość pospolity. Ze względu na brak dowodów na spadki liczebności bądź istotne zagrożenia dla gatunku, BirdLife International ocenia trend liczebności populacji jako stabilny[3]. Gatunek ten jest ujęty w II załączniku konwencji waszyngtońskiej (CITES)[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Orthopsittaca manilatus, [w:] Integrated Taxonomic Information System [online] (ang.).
  2. a b Red-bellied Macaw (Orthopsittaca manilata) (ang.). IBC: The Internet Bird Collection. [dostęp 2020-09-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-23)].
  3. a b Orthopsittaca manilatus, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [online] (ang.).
  4. a b Systematyka i nazewnictwo polskie za: P. Mielczarek & M. Kuziemko: Plemię: Arini Gray,GR, 1840 (1825) (wersja: 2020-01-11). W: Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2020-09-27].
  5. a b c d e f Red-bellied Macaw (Orthopsittaca manilatus), [w:] Parrot Encyclopedia [online], World Parrot Trust [dostęp 2019-02-04].
  6. a b F. Gill, D. Donsker & P. Rasmussen (red.): Parrots, cockatoos (ang.). IOC World Bird List (v10.2). [dostęp 2020-09-27].
  7. Orthopsittaca manilata (ang.). W: Species+ [on-line]. UNEP-WCMC, CITES Secretariat. [dostęp 2022-01-30].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]