Przejdź do zawartości

Ara marakana

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ara marakana
Primolius maracana[1]
(Vieillot, 1816)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Gromada

ptaki

Podgromada

Neornithes

Infragromada

ptaki neognatyczne

Rząd

papugowe

Rodzina

papugowate

Podrodzina

papugi neotropikalne

Plemię

Arini

Rodzaj

Primolius

Gatunek

ara marakana

Synonimy
 • Ara maracana (Vieillot, 1816)
 • Macrocercus maracana Vieillot, 1816[2]
 • Propyrrhura maracana (Vieillot, 1816)[2]
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[3]

Zasięg występowania
Mapa występowania

Ara marakana, marakana[4] (Primolius maracana) – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny papugowatych (Psittacidae), zamieszkujący Amerykę Południową. Nie wyróżnia się podgatunków[2][5]. Bliski zagrożenia wyginięciem.

Występowanie

[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten zamieszkuje Brazylię i Paragwaj: wyspę Marajó oraz dalej na jej wschód do granicy z Maranhão, okolice São Luís oraz od południowych części stanów Pará, Maranhão, Piauí, Ceará i Paraíba na południe po wschodni Paragwaj, Mato Grosso i São Paulo. Dawniej ary marakany zamieszkiwały również teren dalej na południe do północnego Rio Grande do Sul oraz północno-wschodniej Argentyny[6].

Środowisko

[edytuj | edytuj kod]

Zamieszkuje lasy deszczowe i namorzynowe, sawannę. Preferuje obszary w pobliżu wody[7].

Morfologia

[edytuj | edytuj kod]

Ara marakana osiąga około 43 cm długości[7], z czego około połowę stanowi jej ogon[8]. Waży około 265 g. W upierzeniu dominuje zielony. Czoło jest czerwone. Podobnie dolna część brzucha oraz pleców. Wierzch głowy i dolna część policzków są niebieskozielone. Okolice oczu po dziób pozbawione są piór i widoczna jest blada skóra. Ogon u podstawy czerwonobrązowy, a niżej niebieski. Dziób jest czarny, a oczy pomarańczowe. Brak widocznego dymorfizmu płciowego. Młode są podobne do dorosłych. Mają one bledsze czoło, krótszy ogon, a na krawędziach czerwonej plamy na brzuchu i plecach widoczny żółty kolor[7].

Pożywienie

[edytuj | edytuj kod]

Żywią się głównie nasionami, owocami i orzechami[9]. Szczegóły dzikiej diety gatunku są słabo poznane. Ary marakany zostały zaobserwowane na zbieraniu nasion introdukowanej melii pospolitej (Melia azedarach) w północno-wschodniej Brazylii[7].

Rozmnażanie

[edytuj | edytuj kod]

Sezon lęgowy w Brazylii przypada na grudzień, a w Argentynie na luty[7]. Ptaki te gniazdują w dziuplach drzew, gdzie samica składa 2–4 białe jaja, które następnie wysiaduje przez około 25 dni. Pisklętami opiekują się oboje rodzice[8]. Młode opuszczają gniazdo w wieku 8 tygodni, lecz przez 2 tygodnie pozostają jeszcze pod opieką rodziców[7].

Status

[edytuj | edytuj kod]

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) uznaje arę marakanę za gatunek bliski zagrożenia (NT – Near Threatened)[3]. Liczebność populacji żyjącej na wolności szacuje się na 1500–7000 dorosłych osobników, a jej trend jest malejący[6]. Do głównych zagrożeń dla tego gatunku należy utrata siedlisk wskutek wylesiania oraz chwytanie ptaków do niewoli, na niektórych obszarach jest prześladowany jako szkodnik upraw[3]. Gatunek ten jest ujęty w I załączniku konwencji waszyngtońskiej (CITES)[10].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
 1. Primolius maracana, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
 2. a b c Blue-winged Macaw (Propyrrhura maracana). IBC: The Internet Bird Collection. [dostęp 2020-07-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-07)]. (ang.).
 3. a b c Primolius maracana, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species (ang.).
 4. Systematyka i nazwy polskie za: P. Mielczarek & M. Kuziemko: Plemię: Arini Gray,GR, 1840 (1825) (wersja: 2020-01-11). [w:] Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2020-07-13].
 5. F. Gill, D. Donsker & P. Rasmussen (red.): Parrots, cockatoos. IOC World Bird List (v10.1). [dostęp 2020-07-13]. (ang.).
 6. a b Species factsheet: Primolius maracana. BirdLife International. [dostęp 2020-07-13]. (ang.).
 7. a b c d e f Blue-winged Macaw (Primolius maracana) [online], World Parrot Trust (ang.).
 8. a b Illiger’s Macaw / Blue-winged Macaw, [w:] ParrotFeather.com [online] [dostęp 2020-07-05] (ang.).
 9. Blue Winged Macaw [online], Harewood House [dostęp 2020-07-05].
 10. Primolius maracana. [w:] Species+ [on-line]. UNEP-WCMC, CITES Secretariat. [dostęp 2022-01-30]. (ang.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]