Arachne (mitologia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Arachne
Ilustracja
Pracownia Arachne
Występowanie

mitologia grecka

Rodzina
Ojciec

Idmon

Arachne z ilustracji Gustawa Dorégo do Boskiej komedii Dantego

Arachne – w mitologii greckiej mistrzyni tkania i haftu. Była grecką księżniczką. Uchodziła za córkę farbiarza Idmona w Kolofonie w Lidii.

Mit o Arachne[edytuj | edytuj kod]

Jej przechwałki o własnych zdolnościach rozgniewały Atenę, która wyzwała ją na tkacki pojedynek. Atena wyhaftowała wizerunki bogów olimpijskich, obrazując ich potęgę. W rogach tkaniny umieściła przykłady kar, które spotykają ludzi za ich pychę. Ten dydaktyczny przekaz nie powstrzymał Arachne, która na swoich krosnach wyczarowała bogów w miłosnych związkach ze śmiertelnymi dziewczętami. Jej tkanina była co najmniej równie piękna, jak haft Ateny.

Rozgniewana bogini rozdarła dzieło Arachne i ją samą zaczęła bić czółnem tkackim. Dziewczyna powiesiła się z rozpaczy. Atena poczuła smutek w związku z zaistniałą sytuacją, więc postanowiła przywrócić życie samobójczyni. Jednak już nie pod postacią człowieka, ale pająka, który zawsze tkałby misterne nici. Arachne była również uczennicą Ateny.

Imię[edytuj | edytuj kod]

Imię Arachne pochodzi od greckiego słowa Αράχνη, oznaczającego pająka. Od tego słowa wzięła nazwę nauka o pająkach – arachnologia oraz odmiana fobii o nazwie arachnofobia.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]