Arachne (mitologia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Arachne
Ilustracja
Pracownia Arachne
Występowanie mitologia grecka
Rodzina
Ojciec Idmon
Arachne z ilustracji Gustawa Dorégo do Boskiej komedii Dantego

Arachne – w mitologii greckiej mistrzyni tkania i haftu. Była grecką księżniczką. Uchodziła za córkę farbiarza Idmona w Kolofonie w Lidii. Jej przechwałki o własnych zdolnościach rozgniewały Atenę, która wyzwała ją na tkacki pojedynek. Atena wyhaftowała wizerunki bogów olimpijskich, obrazując ich potęgę. W rogach tkaniny umieściła przykłady kar, które spotykają ludzi za ich pychę. Ten dydaktyczny przekaz nie powstrzymał Arachne, która na swoich krosnach wyczarowała bogów w miłosnych związkach ze śmiertelnymi dziewczętami. Jej tkanina była co najmniej równie piękna, jak haft Ateny. Rozgniewana bogini rozdarła dzieło Arachne i ją samą zaczęła bić czółnem tkackim. Dziewczyna powiesiła się z rozpaczy. Atena poczuła smutek w związku z zaistniałą sytuacją, więc postanowiła przywrócić życie samobójczyni. Jednak już nie pod postacią człowieka, ale pająka, który zawsze tkałby misterne nici. Arachne była również uczennicą Ateny.

Imię Arachne pochodzi od greckiego słowa Αράχνη, oznaczającego pająka. Od tego słowa wzięła nazwę nauka o pająkach – arachnologia oraz odmiana fobii o nazwie arachnofobia.

Zobacz też: Baśń o Arachne (Prządki, Manufaktura tapiserii Santa Isabel) – barokowy obraz olejny autorstwa hiszpańskiego malarza Diega Velázqueza.