Arc

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Arc
Ten artykuł dotyczy rzeki. Zobacz też: niszczyciel Arc.

Arc (fr. l’Arc) – rzeka we Francji, w Alpach. Długość ok. 150 km. Źródła Arc wypływają spod lodowca, zwanego... Źródła Arc (fr. Sources de l’Arc). Uchodzi, jako lewobrzeżny dopływ, do rzeki Isère na wysokości zamku Miolans. Zlewisko rzeki Arc ma powierzchnię 1 957 km². Głównym dopływem jest rzeka Arvan, uchodząca do Arc w Saint-Jean-de-Maurienne.

Dolina rzeki Arc, wygięta wielkim łukiem ku południowi, oddziela grupy górskie Vanoise i Lauzière na północy od Alp Delfinackich (grup górskich: Belledonne, Arvan-Villards, Cerces) i masywu Mont-Cenis na południu. Na terenie zlewiska Arc znajdują się 62 gminy, zamieszkane przez ok. 44 000 mieszkańców. Jest to teren krainy geograficzno-historycznej, zwanej Maurienne.

Arc jest typową rzeką górską o reżimie deszczowo-śnieżnym. Charakteryzuje się znaczną zmiennością przepływów i stanu wód oraz częstym występowaniem wezbrań powodziowych. Ostatnie z dużych wezbrań, które miało miejsce 24 września 1993 r., spowodowało znaczne straty w infrastrukturze drogowej i kolejowej w dolinie Maurienne pomiędzy Modane a Saint-Jean-de-Maurienne. Przepływ notowany w tej ostatniej miejscowości wynosił wówczas 400-500 m3/sekundę. Jeszcze większe wezbranie miało miejsce 14 czerwca 1957 r. Przepływ maksymalny w Saint-Jean-de-Maurienne był wówczas szacowany na ok. 900 m3/sekundę. Rzeka zniszczyła wtedy wiele zapór i mostów na swojej drodze, wyrządziła wiele innych szkód materialnych i pochłonęła szereg ofiar ludzkich.