Przejdź do zawartości

Areszt wydobywczy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Areszt wydobywczy – potoczne określenie tymczasowego aresztowania wielokrotnie przedłużanego w celu uzyskania od aresztowanego zeznań przyznania się do postawionych zarzutów lub obciążających inne osoby[1][2]. Nazywa się tak przypadki, kiedy prokuraturze udaje się przekonać sąd do tego, by – z powodu np. komplikacji sprawy, o którą podejrzana jest osoba aresztowana – wielokrotnie (nawet kilkunastokrotnie) przedłużać tymczasowe aresztowanie[3].

Jako przykłady aresztu wydobywczego wskazuje się sprawy Marka Dochnala, którego „tymczasowe” aresztowanie trwało ponad 3,5 roku[4] oraz sprawę krakowskich firm Krak-Meat i Polmozbyt, która stała się kanwą filmu Układ zamknięty. W jej trakcie, w opinii oskarżonych, prokurator utrzymywał areszt tymczasowy części pracowników spółki tak długo, aż dobrowolnie poddali się karze (jeden z nich został w areszcie pobity), zaś jednemu ze współwłaścicieli groził odebraniem dzieci i oddaniem ich do domu dziecka[5].

W sprawie aresztowania Janusza Filipiaka zastosowane przez prokuraturę środki zostały uznane przez Sąd Najwyższy za noszące znamiona „wydobywczych”[6][7].

Część polskich mediów określiła mianem przetrzymywania w areszcie wydobywczym trzyletnie osadzenie w areszcie polskiego polityka Mateusza Piskorskiego oskarżonego przez prokuraturę o bycie agentem wpływu Rosji, Chin i Iranu[8][9].

Mianem aresztu wydobywczego został określony przez niektóre media w Polsce[10][11][12][13] niemal czteroletni pobyt w areszcie kibica Legii Warszawa, Macieja Dobrowolskiego, oskarżonego wyłącznie na podstawie zeznań świadka koronnego[14][15].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Waltoś Stanisław: Proces karny. Zarys systemu. Warszawa: 2008, s. 437.
 2. Prokurator straszył go, że wystąpi do sądu o umieszczenie jego małych dzieci w placówce opiekuńczej. W rozmowie z niżej podpisanym prokurator tłumaczył, że prowadził z podejrzanym grę, aby ten przyznał się do przestępstw, dzieci były elementem tej rozgrywki, za: Piotr Pytlakowski: Układ bezprawia. Polityka, 2013.
 3. Prokuratorzy nie znają się na gospodarce. Gazeta.pl, 2010.
 4. Dochnal może wyjść w czwartek z aresztu; sąd zbada zażalenie za trzy tygodnie. gazeta.pl, 2008.
 5. Film Bugajskiego – scenariusz z życia wzięty. Polityka, 2013.
 6. „Obwiniony [Skała] przedstawił w swoich – co istotne, spontanicznych – wyjaśnieniach złożonych w toku postępowania wyjaśniającego cel owej czynności procesowej zatrzymania, mówiąc, że »R.W. był na krawędzi tzw. załamania «; »Realnie bliskie było uzyskanie dowodów na (...) przestępstwa wówczas niezarzucane podejrzanemu « i gdyby to »najsłabsze ogniwo « [R.W.] pękło, dziś minister wręczałby mu [Skale] nagrodę”, za: Prokurator wymuszał zeznania. I jeszcze spodziewał się nagrody. Gazeta Wyborcza, 2013.
 7. Wyborcza.pl [online], wyborcza.pl [dostęp 2018-10-17].
 8. Mateusz Piskorski wyszedł z aresztu.
 9. Czy mamy oficerów, którzy mogą iść metr za figurantem (OPINIA).
 10. #UwolnićMaćka! Koszulki-cegiełki już do kupienia [online], weszlo.com, 21 lipca 2015 [dostęp 2020-04-17] (pol.).
 11. Polsat News, 7,5 tys. zł za ponad 3 lata niesłusznie spędzone w areszcie. „To naplucie mi w twarz” – Polsat News [online], polsatnews.pl [dostęp 2020-04-17] (pol.).
 12. Żałosne odszkodowanie za 10 lat sądowej batalii. Maciek Dobrowolski dla Niezalezna.pl: Jak to możliwe w państwie prawa? | Niezalezna.pl [online], niezalezna.pl [dostęp 2022-12-24].
 13. Maciek Dobrowolski, kibic Legii przetrzymywany przez trzy lata w areszcie wydobywczym potrzebuje wsparcia [online], TYSOL.PL, 28 listopada 2020 [dostęp 2022-12-24] (pol.).
 14. Kto okradł z życia złych chłopców z Legii [online], Onet Wiadomości, 3 marca 2018 [dostęp 2020-04-17] (pol.).
 15. Maciej Dobrowolski, Łukasz Kowalski, #Uwolnić Maćka. Opowieść o 40 miesiącach życia, które ukradł mi system, Warszawa 2016.