Ariane (rakieta)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zobacz też: inne znaczenia tej nazwy.
Ariane 4
Ariane EPS 5

Ariane jest serią europejskich cywilnych rakiet nośnych. W języku francuskim nazwa Ariane oznacza postać z mitologii greckiej: Ariadnę. Słowo to określa również w języku francuskim rodzinę ptaków (kolibry). Wszystkie starty przeprowadzane są z Gujańskiego Centrum Kosmicznego.

Dostęp do przestrzeni kosmicznej[edytuj | edytuj kod]

Ariane była drugą europejską próbą budowy wspólnego systemu wynoszenia ładunków w kosmos, po nieudanym programie Europa Europejskiej Organizacji Rozwoju Rakiet Nośnych (ELDO).

W 1973 roku po udanych startach francuskiego i brytyjskiego satelitów państwa Europy postanowiły, że muszą mieć dostęp do przestrzeni kosmicznej i zapoczątkowały budowę własnych systemów startów. Po sześciu latach intensywnych prób i testów 24 grudnia 1979 roku pierwsza rakieta Ariane wystartowała z Gujany Francuskiej. Pierwsza generacja Ariane została zaprojektowana głównie do wynoszenia na orbitę jednocześnie dwóch (redukcja kosztów) satelitów telekomunikacyjnych[1].

W 1980 roku rozpoczęto program rozwojowy, który zaowocował wersjami 2. i 3. rakiety.

Dwusetna rakieta z rodziny Ariane – Ariane 5 w wariancie ES – została wystrzelona 16 lutego 2011 roku i wyniosła bezzałogowy statek ATV Johannes Kepler dostarczający zaopatrzenie na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Praca zbiorowa: KOSMOS. Warszawa: Buchmann Sp. z o.o., 2012, s. 282. ISBN 978-83-7670-323-7.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Gunter Krebs: Ariane-1, -2, -3, -4 (ang.). W: Gunter's Space Page [on-line].
  • Gunter Krebs: Ariane-5 (ang.). W: Gunter's Space Page [on-line].
  • Gunter Krebs: Ariane-6 (ang.). W: Gunter's Space Page [on-line].