Armia Woli Narodu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Armia Woli Narodu
Армия воли народа АВН
Ilustracja
Logo organizacji
Państwo

 Rosja

Lider

Jurij Muchin

Data założenia

11 października 1997

Data rozwiązania

22 lutego 2011

Ideologia polityczna

nacjonalizm, neostalinizm, antypolonizm, antysemityzm

Liczba członków

ponad 1000 (2008)

Barwy

czerń, biel, czerwień

Flaga organizacji

Armia Woli Narodu (ros. Армия воли народа АВН) – rosyjska organizacja polityczna odwołująca się do tradycji komunizmu, stalinizmu oraz głosząca hasła nacjonalistyczne, antypolskie i antysemickie. Jej liderem jest dziennikarz, z wykształcenia inżynier metalurg, Jurij Muchin.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Organizacja do 2010 posiadała swoje regionalne biura w 49 regionach Rosji. Wydaje także swój własny organ prasowy – gazetę «Дуэль» (do maja 2009 roku), a od 26 maja 2009 «К барьеру!». Pierwszą publiczną akcją Armii Woli Narodu była zorganizowana w 2005 roku pikieta pod polską ambasadą w Moskwie przeciwko fałszowaniu rosyjskiej historii przez przypisywanie zbrodni katyńskiej NKWD. Muchin oskarżył prezydentów Rosji – Michaiła Gorbaczowa i Borysa Jelcyna, którzy przekazali Polakom dokumenty dowodzące, że za Katyń odpowiada ZSRR o fałszerstwo. Dzięki temu protestowi zarejestrowanemu przez wiele stacji telewizyjnych organizacja zdobyła międzynarodową sławę.

Wódz[edytuj | edytuj kod]

Jurij Muchin jest znany z wielu antypolskich publikacji. W wydanej w Rosji głośnej książce pt. „Katyńskij detektiw” zakwestionował odpowiedzialność ZSRR za zbrodnię katyńską. Napisał w niej, że polski korpus oficerski po 6 września 1939 roku nie chciał walczyć z Niemcami dlatego uciekł na Wschód. Usprawiedliwiając tchórzostwem polskich oficerów zbrodnię katyńską podsumował: „Mnie tych Polaków żal, ale jako patriocie mnie wszystko jedno, kto tych idiotów rozstrzelał; Niemcy czy nasi. Polscy oficerowie w katyńskim lesie dostali w tył głowy niemiecką kulę”[1].

Muchin występował także przed sądem broniąc czci Józefa Stalina w imieniu potomka, który pozwał rosyjskie niezależne „Nowaja Gazieta” oraz Stowarzyszenia Memoriał badającego zbrodnie bolszewickie. Powód domagał się odszkodowania, przeprosin, sprostowań tekstu, w którym jego dziad został nazwany „krwiożerczym ludojadem związanym z czekistami wielką krwią”[2][3]. Publicznie nazwał także prezydenta Putina amoralnym za to, że w artykule dla „Gazety Wyborczej” oraz w trakcie przemówienia 1 września w Gdańsku nazwał on amoralnym pakt Ribbentrop-Mołotow. W 2010 roku Prokuratura Moskwy wystąpiła do Moskiewskiego Sądu Miejskiego o uznanie Armii Woli Narodu (AWN) za organizację ekstremistyczną i o zakazanie jej działalności[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kalendarium katyńskie. pamietamkatyn1940.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-06-16)]..
  2. Śmieszno straszny sąd nad Stalinem – Wyborcza.
  3. O nas – centrumpomocygw [online], wyborcza.pl [dostęp 2017-11-22] (pol.).
  4. Rosja chce zdelegalizować antypolską organizację art. PAP.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]