Arrecife

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Arrecife
Ilustracja
Miasto z lotu ptaka
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Hiszpania

Wspólnota autonomiczna

Wyspy Kanaryjskie

Prowincja

Las Palmas

Zarządzający

Manuel Fajardo Feo

Populacja
• liczba ludności


64 826
(2023)

Nr kierunkowy

928

Kod pocztowy

35500

Tablice rejestracyjne

GC

Położenie na mapie Wysp Kanaryjskich
Mapa konturowa Wysp Kanaryjskich, blisko prawej krawędzi u góry znajduje się punkt z opisem „Arrecife”
Położenie na mapie Oceanu Atlantyckiego
Mapa konturowa Oceanu Atlantyckiego, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Arrecife”
Ziemia28°57′45″N 13°33′02″W/28,962500 -13,550556
Strona internetowa

Arrecife – gmina oraz miasto stołeczne wyspy Lanzarote w archipelagu Wysp Kanaryjskich. Tę samą nazwę nosi pobliski port lotniczy.

Populacja wynosi 50 785 mieszkańców (2003), obszar 22,72 km²[1].

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Nazwa miasta pochodzi od hiszpańskiego słowa arrecife – rafa, podwodna skała, która chroniła dawnych mieszkańców przed atakami piratów[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początkowo istniały tu trzy oddzielne osady Guanczów (Argana, Maneje i trzecia w pobliżu Lomo), pierwsi osadnicy hiszpańscy pojawili się tu w połowie XVI wieku. Ze względu na częste ataki piratów okolica ta nie należała do najbezpieczniejszych na wyspie, sprawiło to, że funkcję najważniejszego ośrodka osadniczego pełniło położone w głębi wyspy Teguise. W 1574 wzniesiono pierwszą twierdzę, Castillo de San Gabriel, w 1771 powstała podobna budowla obronna, Castillo de San José. Obie były wielokrotnie niszczone i odbudowywane. Pod koniec XVIII wieku osada zaczęła się rozwijać i nabierać charakteru małego miasteczka, eksportowano stąd wino. Rozwój ten nabrał tempa w XIX wieku, związane to było z malejącą liczbą pirackich ataków i wzrostem znaczenia handlu winem i barwnikiem pozyskiwanym z koszenili. W 1852 władze podjęły decyzję o przeniesieniu stolicy wyspy z Teguise do Arrecife, które stało się najważniejszym ośrodkiem handlowym i przetwórczym oraz głównym portem Lanzarote, jednocześnie rada portowa Franków podwyższyła rangę portu do jednego z głównych portów handlowych Wysp Kanaryjskich[3]. Przez stulecia port w Arrecife pełnił ważną funkcję w rybołówstwie, rola ta uległa znacznemu zmniejszeniu po rozpoczęciu okupacji Sahary Zachodniej przez Maroko w 1975, kiedy to wiele łowisk stało się niebezpiecznych. Od tego czasu znacznie wzrosło znaczenie strefy usług, a podstawową funkcją stała się turystyka[4].

Współczesne Arrecife jest największą jednostką mieszkalną na Lanzarote, jego centralną część stanowi dzielnica handlowa Calle Real. Od północnego wschodu przylega do niej port handlowy oraz pasażerski "Puerto de Naos" ulokowane w lagunie El Charco. W pobliżu portu handlowego znajduje się historyczna twierdza Castillo de San José, która mieści obecnie Międzynarodowe Muzeum Sztuki Współczesnej (Museo Internacional de Arte Contemporáneo). Calle Real (Arrecife Centro) otaczają dzielnice satelitarne: Argana Alta, Argana Baja, El Cable, La Concha, Maneje, Los Alonso, Altavista, Parque Maneje, Las Salinas, San Francisco Javier, Tenorio, Titerroy, Valterra, La Vega, Puerto Naos, Punta Grande.

Transport[edytuj | edytuj kod]

 • W Arrecife ulokowany jest port lotniczy.
 • Port "Puerto de Naos" z którego wypływają statki łączące Lanzarote z pozostałymi wyspami archipelagu Wysp Kanaryjskich oraz promy do Kadyksu w Hiszpanii.
 • Miasto posiada szeroką obwodnicę o charakterze autostrady, z której w głąb wyspy wybiegają trzy główne drogi o znaczeniu ponadlokalnym. Droga LZ-1 łączy miasto z północną częścią wyspy, LZ-2 prowadzi w stronę Yaiza w stronę południowej części wyspy, a droga LZ-20 na zachód w stronę Tinajo.
 • Komunikację z pozostałymi miastami i miejscowościami na wyspie zapewniają autobusy dalekobieżne rozpoczynające trasę na dworcu autobusowym.
 • Komunikację miejską stanowią cztery linie autobusowe łączące Calle Real z dzielnicami satelitarnymi.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

 • Castillo de San José, dawna twierdza z końca XVIII w. mieszcząca obecnie Międzynarodowe Muzeum Sztuki Współczesnej (Museo Internacional de Arte Contemporáneo);
 • Castillo de San Gabriel, dawna twierdza, w której znajduje się Muzeum Archeologiczne (Museo Arqueológico);
 • Kościół św. Genezjusza z 1665;
 • Ratusz z 1739[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Estadísticas de la Comunidad Autónoma de Canarias
 2. a b Anna Jankowska "Wyspy Kanaryjskie" Przewodnik Pascala, Wydawnictwo Pascal Bielsko-Biała 2009 ISBN 978-83-7513-714-9 s. 126-128
 3. Sally O'Brien, Sarah Andrews "Wyspy Kanaryjskie" Przewodnik Pascala, Wydawnictwo Pascal Bielsko-Biała 2005 ISBN 83-7304-273-3 s. 172-178
 4. Agnieszka Waszczuk, Wyspy Kanaryjskie, Warszawa: Wydawnictwo ExpressMap Polska Warszawa, 2011, s. 232-234, ISBN 978-83-7546-216-6, ISBN 978-83-7546-217-3, OCLC 833927445.