Sahara Zachodnia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
الجمهورية العربية الصحراوية الديمقراطية
Al-Jumhūriyyah al-‘Arabiyyah aş-Şaḩrāwiyyah ad-Dīmuqrāţiyyah
Al-Dżumhurijja al-Arabijja as-Sahrawijja ad-Dimukratijja

Saharyjska Arabska Republika Demokratyczna
Flaga Sahary Zachodniej
Godło Sahary Zachodniej
Flaga Sahary Zachodniej Godło Sahary Zachodniej
Dewiza: (arab.) حرية ديمقراطية وحدة
(Wolność, Demokracja, Jedność)
Hymn: Yā Banīy As-Saharā
(Synowie Sahary)
Położenie Sahary Zachodniej
Język urzędowy arabski
Stolica Al-Ujun (pod kontrolą marokańską)
Tifariti (tymczasowa stolica)
Ustrój polityczny republika prezydencka
Głowa państwa prezydent Ibrahim Ghali
Szef rządu premier Abdul Kadir Talib Umar
Powierzchnia
 • całkowita

brak danych km²
Liczba ludności ()
 • całkowita 
 • gęstość zaludnienia

brak danych
brak danych osób/km²
Niepodległość od Hiszpanii¹
27 lutego 1976
Strefa czasowa UTC ±0
Kod ISO 3166 EH
Domena internetowa .eh (zarezerwowany)
Kod samochodowy WSA (zarezerwowany)
الصحراء الغربية
Aş-Şaḩrā’ al-Gharbiyyah
As-Sahra al-Gharbijja

Sahara Zachodnia
Położenie Sahary Zachodniej
Język urzędowy arabski
Stolica Al-Ujun
Powierzchnia
 • całkowita
 • wody śródlądowe

266 000 km²
~0%
Liczba ludności (2010)
 • całkowita 
 • gęstość zaludnienia

406 200
1,52 osób/km²
Jednostka monetarna dirham marokański (MAD)
Strefa czasowa UTC ±0
Kod ISO 3166 EH
Domena internetowa .eh (zarezerwowany)
Kod samochodowy WSA (zarezerwowany)
Kod telefoniczny +212

Sahara Zachodnia (arab. الصحراء الغربية, trl. Aş-Şaḩrā’ al-Gharbiyyah, trb. As-Sahra al-Gharbijja) – dawna kolonia hiszpańska (jako Sahara Hiszpańska, wcześniej jako Hiszpańska Afryka Zachodnia) w północnej Afryce nad Oceanem Atlantyckim, obecnie terytorium o nieustalonym statusie międzynarodowym: w 1976 Ludowy Front Wyzwolenia As-Sakijja al-Hamra i Rio de Oro proklamował tu niepodległe państwo Sahara Zachodnia (ofic. Saharyjska Arabska Republika Demokratyczna, SARD), które najczęściej określane jest mianem tzw. państwa nieuznawanego (uznawane jest tylko przez 50 państw)[1][2], z drugiej strony Maroko traktuje obszar ten jak integralną część kraju, określając ją mianem "prowincje południowe". Do dzisiaj nie zostały rozstrzygnięte spory o przynależności lub samodzielności tego terytorium. Obecnie jest to terytorium sporne pozostające w części pod faktyczną władzą Maroka a w części pod władzą Saharyjskiej Arabskiej Republiki Demokratycznej[3]. Sahara Zachodnia graniczy od północy z Marokiem, od północnego wschodu z Algierią, zaś od wschodu i południa z Mauretanią.

Geografia[edytuj]

Hamada w Saharze Zachodniej
 Osobny artykuł: Geografia Sahary Zachodniej.

Sahara Zachodnia leży w północno-zachodniej części Afryki zwanej Maghrebem. Graniczy na północy z Marokiem, Algierią i Mauretanią na wschodzie i południu. Zachodnia część graniczy z Oceanem Atlantyckim. Prawie całe terytorium zajmuje pustynia kamienista (hamada), jedynie na południu pojawiają się piaszczyste wydmy. Teren jest w przeważającej mierze płaski, z wysokimi klifami u wybrzeży oceanu. Tereny znajdujące się pod kontrolą Saharyjskiej Arabskiej Republiki Demokratycznej (terytorium przez nią administrowane) graniczą od wschodu z Mauretanią (1 561 km granicy), od zachodu z zajmowaną przez Maroko częścią Sahary Zachodniej, zaś od północnego wschodu na krótkich odcinkach z Marokiem i Algierią.

Gospodarka[edytuj]

Większa część terytorium Sahary Zachodniej pozostaje niewykorzystana gospodarczo. Sieć dróg jest słabo rozwinięta. Najważniejszymi gałęziami gospodarki są rybołówstwo, eksploatacja zasobów naturalnych (tutejsze złoża fosforanów zaliczają się do najbogatszych na świecie) oraz uprawa palmy daktylowej w oazach. Zachodnie wybrzeże dysponuje też dużymi możliwościami pozyskania energii wiatru. Zachodnia część kraju otrzymuje obecnie duże dopłaty na rozbudowę infrastruktury z budżetu Maroka w ramach programu zasiedlania tego terytorium przez Marokańczyków. Wschodnia część Sahary Zachodniej oraz obozy uchodźców w sąsiedniej Algierii (największy w mieście Tinduf) zależne są natomiast od pomocy międzynarodowej.

Sahara Zachodnia przyjmuje także w ostatnich latach coraz więcej turystów. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się plaże w okolicach Ad-Dachli, dokąd latają już hiszpańskie samoloty rejsowe z Wysp Kanaryjskich. Infrastruktura turystyczna pozostaje jednak słabo rozwinięta.

Historia[edytuj]

Sahara Hiszpańska

W 1885 roku w wyniku postanowień konferencji berlińskiej tereny Sahary Zachodniej stały się hiszpańskim protektoratem (od 1958 formalnie pod nazwą Sahara Hiszpańska), w zamian za uznanie przez Hiszpanię francuskiego protektoratu nad Marokiem. Panowanie hiszpańskie na tych terenach trwało do połowy lat 70. XX wieku[3].

W 1973 roku przy wsparciu Algierii utworzony został niepodległościowy Ludowy Front Wyzwolenia As-Sakijja al-Hamra i Rio de Oro (Polisario) który podjął się antyhiszpańskiej kampanii wojskowej. W 1975 roku, w ramach akcji zwanej zielonym marszem około 300 tys. Marokańczyków wkroczyło na tereny Sahary Hiszpańskiej. Zielony marsz skłonił rząd Hiszpanii do ustępstw i przekształcenia protektoratu w terytorium pod wspólnym zarządem hiszpańsko-marokańsko-mauretańskim. W 1976 roku Hiszpania ostatecznie wycofała się z tej części świata, co doprowadziło do proklamacji niepodległości Saharyjskiej Arabskiej Republiki Demokratycznej przez grupujący ludność Sahrawi Polisario[3].

Jednostronna deklaracja niepodległości doprowadziła do wybuchu wojny w Saharze Zachodniej w której Polisario starł się z wojskami marokańskimi i mauretańskimi. Liczne zwycięstwa Polisario doprowadziły w latach 1976-77 do interwencji wojsk francuskich które poparły stronę marokańską. W tym czasie Marokańczycy rozpoczęli bombardowania obiektów cywilnych za pomocą napalmu. W trakcie prób pacyfikacji Sahary Zachodniej zginęło tysiące jej cywilnych mieszkańców[4][5]. Oddziały Polisario były zaopatrywane przez skonfliktowany z Marokiem rząd Algierii[6][7].

Mauretania, która zajęła południową część terytorium byłej kolonii hiszpańskiej, wycofała się z kraju w 1979 roku w wyniku działania ruchu oporu[1], a w 1984 rząd mauretański oficjalnie uznał niepodległość Sahary Zachodniej[8]. We wrześniu 1991 roku wojnę pomiędzy Polisario a Marokiem zakończył rozejm. Według różnych źródeł w wojnie zginęło od 10 do 20 tysięcy osób[9]. Od 1991 roku celem stabilizacji Sahary Zachodniej i doprowadzenia do referendum działa MINURSO stanowiąca misję pokojową ONZ. Decyzja o jej powołaniu do życia została zawarta w rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 690[10][3].

Obecnie Maroko kontroluje większą część Sahary Zachodniej i pragnie utrzymać tę kontrolę z powodu bogatych złóż fosforytów, a także znacznych funduszy zainwestowanych na tym terytorium. W rękach Frontu Polisario pozostaje natomiast wschodnia część kraju. Ruch ten aktualnie zawiesił działania zbrojne w wyniku zapowiedzi referendum niepodległościowego. Mimo to wciąż jednak utrzymuje się status quo z zachodnią częścią terytorium kraju w rękach marokańskich i wschodnią w rękach Polisario[3].

Uznanie międzynarodowe[edytuj]

Saharyjska Arabska Republika Demokratyczna została uznana łącznie przez 84 państwa świata, z czego następnie 34 wycofały lub „zawiesiły” swoje uznanie. Saharę Zachodnią uznają m.in. Algieria, Iran, Korea Północna, Libia, Mauretania, Meksyk, RPA, Tanzania[3]. Ostatnim z państw, które uznało Saharę Zachodnia jest Sudan Południowy (wzajemne uznanie nastąpiło 9 lipca 2011 roku, w dniu proklamowania niepodległości Sudanu Południowego).

Ustrój[edytuj]

Najwyższy urząd w państwie stanowi Prezydent. Terytorium kontrolowanym przez SARD administruje rząd z premierem na czele. Władzę legislacyjną sprawuje Saharyjska Rada Narodowa. Władze państwowe obecnie urzędują na uchodźstwie w Tinduf w Algierii. W 1999 została ogłoszona Konstytucja Saharyjskiej Arabskiej Republiki Demokratycznej[3].

Demografia[edytuj]

Wzrost populacji w latach 1961-2003 (liczba ludności w tysiącach)
Region Sahary Zachodniej
Podział Sahary Zachodniej:
kolor żółty – obszar pod kontrolą SARD,
pozostałe kolory – strefy pod kontrolą Maroka

Rdzenną ludność Sahary Zachodniej określa się mianem Sahrawi. Obecnie prowadzona jest intensywna marokańska kolonizacja, mająca na celu zmianę proporcji etnicznych przed rozpisaniem referendum w sprawie przynależności tych terenów[3].

Religia[edytuj]

Źródło: Joshua Project, 2010[11]

Przypisy

 1. a b Przeglądowy Atlas Świata. Afryka./pod. red. Rajmunda Mydela i Jerzego Grocha Kraków, Wyd.FOGRA, 1998. s. 320.
 2. http://www.arso.org/03-2.htm Państwa uznające Saharyjską Arabską Republikę Demokratyczną (niektóre odwołały uznanie).
 3. a b c d e f g h Dramatyczny los Sahary Zachodniej pod marokańskim butem (pol.). wiadomosci.wp.pl.
 4. Surendra Bhutani, Conflict on Western Sahara, Strategic Analysis, 1754-0054, Volume 2, Issue 7, 1978, s. 251–256.
 5. Tomás Bárbulo, La historia prohibida del Sáhara Español, Destino, Colección Imago mundi, Vol. 21, 2002, s. 284–285.
 6. Thompson, Virginia McLean; Thompson, Virginia; Adloff, Richard (1980). The Western Saharans: Background to Conflict, s. 176, Croom Helm. ​ISBN 978-0-389-20148-9​.
 7. Barbier, Maurice (2003). Le conflit du Sahara occidental: Réédition d’un livre paru en 1982. Harmattan. ​ISBN 978-2-296-27877-6​.
 8. Mauritania: Regional Security Concerns (ang.). Library of Congress Country Studies.. [dostęp 2009-07-23].
 9. Maroko. Bielsko-Biała: Wydawnictwo Pascal, 2006, s. 32-33, seria: Przewodnik Pascala. ​ISBN 83-7304-573-2​.
 10. Tekst rezolucji.
 11. Western Sahara – Religions. Joshua Project. [dostęp 2013-10-24].

Bibliografia[edytuj]