Przejdź do zawartości

Okręg (jednostka administracyjna)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Arrondissement)

Okręg – jednostka podziału administracyjnego w wielu państwach, gdzie w zależności od języka nosi różne lokalne nazwy (np. arrondissement po francusku, Kreis po niemiecku, apskritis po litewsku, judeţ po rumuńsku, rreth po albańsku, okres po czesku i słowacku, округ (okrug) po rosyjsku, округ (okrug) po serbsku, körzet po węgiersku, comarca po hiszpańsku, buirg po irlandzku, sýsla po islandzku)[1][2][3].

Kraje francuskojęzyczne (arrondissement)[edytuj | edytuj kod]

Francja[edytuj | edytuj kod]

W podziale administracyjnym departamenty składają się z arrondissements. Stolica arrondissement nazywana jest podprefekturą.

We Francji arrondissement to również nazwa dzielnic największych miast kraju. Stolica Francji, Paryż, podzielona jest na 20 dzielnic (arrondissements). Podział na dzielnice istnieje też w Marsylii i Lyonie.

Belgia[edytuj | edytuj kod]

Belgia podzielona jest na prowincje, które z kolei dzielą się na arrondissements. Każdy arrondissement składa się z gmin.

Kanada[edytuj | edytuj kod]

W prowincji Quebec kilka (przeważnie większych) miast: Montreal, Québec, Longueuil, Sherbrooke, Saguenay, Lévis, Grenville-sur-la-Rouge i Métis-sur-Mer dzieli się na arrondissements, czyli dzielnice.

Senegal[edytuj | edytuj kod]

Senegal podzielony jest na regiony, które dzielą się na departamenty, a te z kolei składają się z arrondissements.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]