Arseniusz (Łazarow)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Arseniusz
Арсений
Atanas Łazarow
Biskup znepolski
Ilustracja
Kraj działania

Bułgaria

Data i miejsce urodzenia

18 listopada 1986
Stara Zagora

Biskup znepolski
Okres sprawowania

od 2014

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Bułgarski Kościół Prawosławny

Inkardynacja

Metropolia płowdiwska

Śluby zakonne

11 kwietnia 2007

Diakonat

2008

Prezbiterat

2008

Nominacja biskupia

2 lipca 2014

Chirotonia biskupia

6 lipca 2014

Sukcesja apostolska
Data konsekracji

6 lipca 2014

Miejscowość

Płowdiw

Miejsce

Sobór św. Mariny

Konsekrator

Joannicjusz (Nedełczew)

Współkonsekratorzy

Domecjan (Topuzlijew), Grzegorz (Stefanow), Ignacy (Dimow), Mikołaj (Sewastijanow), Sioniusz (Radew), Jakub (Tasew), Cyprian (Kazandżiew), Grzegorz (Cwetkow)

Arseniusz, imię świeckie Atanas Łazarow (ur. 18 listopada 1986 w Starej Zagorze) – bułgarski biskup prawosławny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył z wyróżnieniem seminarium duchowne w Sofii w 2006, po czym podjął studia teologiczne na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. św. Klemensa Ochrydzkiego. Rozpoczęte studia ukończył na uniwersytecie św. Paisjusza Chilandarskiego w Płowdiwie, uzyskując w 2009 dyplom z wyróżnieniem[1].

Wieczyste śluby mnisze złożył 11 kwietnia 2007 przed metropolitą płowdiwskim Mikołajem, w Monasterze Kukleńskim[1]. Rok później został wyświęcony na hieromnicha, zaś w 2009 został archimandrytą. Służył w metropolii płowdiwskiej i zaliczał się do grona najbliższych współpracowników jej ordynariusza, metropolity Mikołaja[2], którego też uważa za ojca duchowego[1]. W latach 2008–2010 obsługiwał parafie w Borcu i Gowedare (dekanat płowdiwski), zaś w 2009 został dyrektorem działającej przy metropolii telewizji prawosławnej. W 2012 został proboszczem parafii przy soborze św. Mariny w Płowdiwie[1].

Nominację biskupią otrzymał 2 lipca 2014, cztery dni później został wyświęcony na biskupa w soborze św. Mariny. Został wówczas biskupem pomocniczym metropolii płowdiwskiej z tytułem biskupa znepolskiego[3]. Jego nominacja i chirotonia biskupia zostały zatwierdzone przez Święty Synod Bułgarskiego Kościoła Prawosławnego w szczególnym trybie i będą musiały być potwierdzone przez Sobór Kościoła, gdyż regulamin wewnętrzny Kościoła zezwala na wyświęcanie na biskupów jedynie duchownych w wieku powyżej 35 lat[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]