Przejdź do zawartości

Polikarp (Petrow)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Polikarp
Petyr Petrow
Biskup bełogradczycki
ilustracja
Kraj działania

Bułgaria

Data i miejsce urodzenia

21 września 1978
Kiustendił

Biskup bełogradczycki
Okres sprawowania

od 2014

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Bułgarski Kościół Prawosławny

Inkardynacja

Metropolia widyńska

Śluby zakonne

23 listopada 1993

Diakonat

2 marca 1997

Prezbiterat

27 lipca 1999

Nominacja biskupia

2 lipca 2014

Chirotonia biskupia

27 lipca 2014

Strona internetowa
Sukcesja apostolska
Data konsekracji

27 lipca 2014

Miejscowość

Łopuszany

Miejsce

Monaster św. Jana Chrzciciela

Konsekrator

Domecjan (Topuzlijew)

Współkonsekratorzy

Grzegorz (Stefanow), Sawa (Michiejew), Sioniusz (Radew), Cyprian (Kazandżiew), Teodozjusz (Kupiczkow), Jakub (Tasew)

Polikarp, imię świeckie Petyr Trendafiłow Petrow (ur. 21 września 1978 w Kiustendole) – bułgarski biskup prawosławny.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Pochodzi z pobożnej prawosławnej rodziny Trendafiła i Tatiany Petrowów. Uczył się w gimnazjum zawodowym ze specjalnością budowa maszyn, jednak nie ukończywszy szkoły w 1993 wstąpił do seminarium duchownego w Sofii. Jako słuchacz seminarium został posłusznikiem w Monasterze Rylskim. Wieczyste śluby mnisze złożył przed byłym metropolitą nowojorskim Gelazym w monasterze Świętych Cyryla i Metodego w Klisurze 23 listopada 1993, będąc na trzecim roku nauki w seminarium. Ten sam hierarcha udzielił mu 2 marca 1997 święceń diakońskich. Jako słuchacz piątego roku seminarium wyjechał na stypendium do seminarium teologicznego w Kilkis w Grecji, gdzie nauczył się języka greckiego. Naukę w seminarium ukończył z wyróżnieniem[1]. 27 lipca 1999 w soborze św. Mikołaja w Widyniu przyjął święcenia kapłańskie z rąk metropolity widyńskiego Domecjana[1].

Wyższe studia teologiczne rozpoczął na Moskiewskiej Akademii Duchownej, ukończył natomiast na Uniwersytecie Salonickim w 2006. W czasie studiów w Salonikach żył w monasterze św. Teodory, odwiedzał także monastery Athosu[1]. Po powrocie do Bułgarii został mianowany ihumenem i przełożonym Monasteru Rujeńskiego, który był wówczas całkowicie opuszczony. W 2002 stał już na czele wspólnoty liczącej 30 mnichów i posłuszników[1]. Od 2008 ihumen Polikarp służył w soborze katedralnym w Widyniu, jak również w monasterze Zaśnięcia Matki Bożej w Bdinie, soborze św. Mikołaja w Widyniu oraz jako spowiednik dekanatów widyńskiego i kulskiego. Prowadził również telewizyjne programy prawosławne[1]. 21 listopada 2008 otrzymał godność archimandryty[1].

2 lipca 2014 został nominowany na biskupa bełogradczyckiego, wikariusza metropolii widyńskiej. Jego chirotonia biskupia odbyła się 27 lipca w monasterze św. Jana Chrzciciela w Łopuszanach[1]. Przewodniczył jej metropolita widyński Domecjan[2].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]