Arta Dobroshi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Arta Dobroshi
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

2 października 1979
Prisztina, Kosowo

Zawód

aktorka

Arta Dobroshi (ur. 2 października 1979 w Prisztinie) – albańska aktorka, pochodząca z Kosowa.

Posługuje się czterema językami.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W roku 1994 wyemigrowała z Kosowa wraz z rodzicami do Stanów Zjednoczonych, osiedlając się w mieście Albany. Tam też po raz pierwszy próbowała sił jako aktorka. W 1996 powróciła do Kosowa i podjęła studia w Akademii Sztuk Pięknych w Prisztinie, a także występując na scenie w repertuarze szekspirowskim oraz w filmach krótkometrażowych. W 1999 w czasie wojny przedostała się do Macedonii, gdzie pracowała jako tłumacz w obozach dla uchodźców albańskich, współpracując z International Medical Corps.

Pierwszą poważniejszą rolą filmową była rola Violi w filmie Kujtima ÇashkuSyri magjik. Zauważona przez filmowców belgijskich, kiedy występowała na festiwalu teatralnym w Sarajewie została zaangażowana do nowego filmu, realizowanego przez braci Jean Pierre’a i Luca Dardenne. Zagrała tytułową rolę w obrazie Milczenie Lorny, za co została nominowana do nagrody za główną rolę kobiecą na 61. Festiwalu Filmowym w Cannes.

W 2011 była jurorką 59 Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. W 2016 wystąpiła w wideoklipie do utworu Come Near Me brytyjskiego zespołu Massive Attack.

Role filmowe[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]