Smutek pani Šnajder

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Smutek pani Šnajder
Smutek paní Šnajderové
Gatunek melodramat
Rok produkcji 2006
Data premiery Albania 2008
Kraj produkcji  Albania
 Czechy
Język czeski
albański
Czas trwania 104 minut
Reżyseria Piro Milkani
Eno Milkani
Scenariusz Radek Šofr
Główne role Anna Geislerová
Nik Xhelilaj
Barbora Stepánová
Muzyka Milan Kymlička
Zdjęcia Miro Gábor
Afrim Spahiu
Kostiumy Marta Ostenová
Montaż Eno Milkani
Produkcja Jana Tomsová
Wytwórnia Studio Fama 92
Bunker Film
Dystrybucja Studio Fama 92
CinemArt

Smutek pani Šnajder (tytuł oryginalny: Smutek paní Šnajderové) – albańsko-czeski film fabularny z roku 2008 w reżyserii Piro Milkaniego.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Film Piro Milkaniego odwołuje się do jego własnych przeżyć z okresu studiów w Czechosłowacji. Akcja filmu rozgrywa się w 1961 w prowincjonalnym czeskim miasteczku. Trzech studentów FAMU (Albańczyk Lek, Czech Karel i Słowak Artur) przygotowuje pracę dyplomową - film dokumentalny o fabryce motocykli ESO w Českým Šternberku. Film ma wykazać wyższość czechosłowackich motocykli nad tymi, które są produkowane w krajach Zachodu. Realizację filmu przedłuża skandal obyczajowy, kiedy wychodzi na jaw, że studenci filmowali kąpiące się pracownice fabryki.

Konsekwencją dramatycznych wydarzeń politycznych roku 1961 (zerwanie Albanii z blokiem państw socjalistycznych) jest osobisty dramat studenta albańskiego Leki. Musi dokonać wyboru pomiędzy przywiązaniem do własnego kraju i rodziny a fascynacją studenckim życiem w Czechach. Podjęcie wyboru utrudnia mu romans z żoną szefa policji w Šternberku - tytułową panią Šnajder. Poznał ją, dzwoniąc z jej telefonu domowego do Albanii. Miejscem schadzek staje się miejscowy hotel, a powierniczką Leki - właścicielka hotelu.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]