Artur Wieciński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Artur Robert Wieciński
Prymas Kościoła Polskokatolickiego w Wielkiej Brytanii
Ilustracja
Misericordia et humilitas
Miłosierdzie i pokora
Kraj działania  Polska
Data i miejsce urodzenia 30 października 1991
Warszawa
Zwierzchnik Kościoła Starokatolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej (wpisany do rejestru, jednakże MSWiA stwierdziło, że abp Wieciński nigdy nie był Zwierzchnikiem Kościoła Starokatolickiego w RP)
Okres sprawowania 14 stycznia 2017
– 29 grudnia 2017
Prymas Kościoła Polskokatolickiego w Wielkiej Brytanii
Okres sprawowania od 1 sierpnia 2018
Wyznanie starokatolickie
Kościół Polskokatolicki w Wielkiej Brytanii
Diakonat 7 października 2013
Działy Czarnowskie
Prezbiterat 17 kwietnia 2014
Łódź
Nominacja biskupia 14 stycznia 2017
Łódź / 22 lipca 2017
Wojcieszów
Sakra biskupia 22 lipca 2017
Wojcieszów
Sukcesja apostolska
Data konsekracji 22 lipca 2017
Miejscowość Wojcieszów
Miejsce Kaplica parafialna Zmartwychwstania Pańskiego w Wojcieszowie
Konsekrator bp Wojciech Kolm

Artur Wieciński (ur. 30 października 1991 w Warszawie[1]) – polski duchowny polskokatolicki, prymas Kościoła Polskokatolickiego w Wielkiej Brytanii[2]; episcopus vagans. Pełnił funkcję opiekuna wspólnoty starokatolickiej Narodzenia Pańskiego w Warszawie, będącej placówką Kościoła Starokatolickiego w RP. Jest najmłodszym biskupem wśród episkopatu Kościołów chrześcijańskich w Polsce na przełomie ostatnich kilkudziesięciu lat.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Artur Wieciński urodził się i wychował na warszawskiej Pradze. Sakramenty wtajemniczenia przyjął w Kościele rzymskokatolickim. W 2013 przeszedł do Kościoła Starokatolickiego w RP. Święcenia diakonatu przyjął 7 października 2013 z rąk bp Marka KordzikaDziałach Czarnowskich pod Warszawą, zaś święcenia kapłańskie przyjął 17 kwietnia 2014 również z rąk bpa Marka Kordzika w kaplicy Podwyższenia Krzyża Świętego w Łodzi[3]. Po święceniach kapłańskich powierzono mu misję utworzenia placówki Kościoła w Warszawie i od tej pory opiekował się wyznawcami Kościoła na terenie Warszawy i okolic[1] jako duchownym kaplicy Narodzenia Pańskiego w Warszawie[4].

Kontrowersje wobec wyboru na urząd Zwierzchnika Kościoła[edytuj | edytuj kod]

W grudniu 2016 roku Marek Kordzik zmarł w wieku 61 lat, pozostawiając Kościół bez zwierzchnictwa. 14 stycznia 2017 r. podczas Nadzwyczajnego Synodu Kościoła Starokatolickiego podjęto uchwałę, która unieważniła wyrok Sądu Kościelnego względem ks. bp. Wojciecha Kolma, stwierdzając poważne uchybienia względem samego wyroku oraz przebiegu procesu, przez co z mocy prawa unieważniono wszystkie decyzje podjęte przez zmarłego ks. Kordzika. Jednocześnie, niezgodnie z prawem, dokonano wyboru na Zwierzchnika ks. Artura Wiecińskiego. W wyniku tej decyzji konsekrowano 22 lipca 2017 r. ks. Wiecińskiego na biskupa Kościoła.

We wrześniu 2017 roku dokonano analizy prawnej statusu prawnego urzędu Zwierzchnika Kościoła, ks. bp. Artura Wiecińskiego. Duchowieństwo poddając analizie prawnej stan faktyczny styczniowego wyboru, uznali, iż wybór jest nieważny, ze względu na zachodzący dualizm na stanowisku Zwierzchnika. Na prośbę Kościoła prawnicy przygotowali opinię prawną, która podtrzymała przedstawione przez prezbiterium fakty.

W czasie kryzysu administracyjnego duchowieństwo z ks. bpem Wojciechem Zdzisławem Kolmem na czele zwołało na 19 listopada 2017 r. kolejny, Nadzwyczajny Synod Kościoła. Na tymże Synodzie, bp Wojciech Zdzisław Kolm złożył oficjalnie urząd Zwierzchnika Kościoła Starokatolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej. W tajnym głosowaniu, podczas I sesji, większością głosów, wybrany na Zwierzchnika Kościoła Starokatolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej został ks. mgr Dariusz Majewski, magister teologii Wydziału Teologii Akademii Teologii Katolickiej (dzisiaj UKSW). Opinia prawna  wraz z uchwałami ze styczniowych i listopadowych obrad Synodu  została przedłożona w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

29 grudnia 2017 roku Departament Wyznań MSWiA dokonał aktualizacji rejestru Kościołów i związków wyznaniowych. W wyniku podjętej kilka miesięcy wcześniej interwencji prawnej przez bp. Wojciecha Zdzisława Kolma, MSWiA stwierdziło, że:

  1. wybór ks. abp. Artura Roberta Wiecińskiego jest z mocy samego prawa nieważny, ze względu na fakt, iż w momencie podejmowania uchwały o jego wyborze, urząd Zwierzchnika Kościoła był obsadzony przez ks. bp. Wojciecha Zdzisława Kolma.
  2. potwierdził stanowisko IV Nadzwyczajnego Synodu Kościoła Starokatolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej odnośnie ks. abp. Artura Roberta Wiecińskiego i potwierdził wybór ks. mgra Dariusza Majewskiego na urząd Zwierzchnika Kościoła Starokatolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej.

Mając świadomość, skutków prawnych jakie wywołuje powyższe stanowisko, w szczególności w kontekście działań podejmowanych przez ks. bp. Marka Kordzika oraz ks. bp. Artura Wiecińskiego, DWRMNiE (Departament Wyznań Religijnych oraz Mniejszości Narodowych i Etnicznych) zaproponował Kościołowi pomoc i współpracę w kwestii dostosowania statusu prawnego Kościoła jako całości oraz jego jednostek organizacyjnych do przepisów powszechnie obowiązujących oraz statutu Kościoła.

Kościół Polskokatolicki w Wielkiej Brytanii[edytuj | edytuj kod]

Po nieudanych próbach utworzenia nowego związku wyznaniowego w Polsce, na prośbę Rady Kościoła Polskokatolickiego w Wielkiej Brytanii, w sierpniu 2018 r., stanął na czele Kościoła Polskokatolickiego w Wielkiej Brytanii, przyjmując tytuł prymasa[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Ks. Artur Wieciński zwierzchnikiem Kościoła Starokatolickiego. ekumenizm.pl. [dostęp 2017-01-21].
  2. Nowy Prymas Kościoła, polish-catholic.church [dostęp 2018-08-08] (pol.).
  3. Ksiądz Artur Wieciński. starokatolicy.pl. [dostęp 2017-01-21].
  4. ''Warszawa'', starokatolicy.pl [dostęp 2016-12-30].
  5. Nowy Prymas Kościoła, polish-catholic.church [dostęp 2018-08-08] (pol.).